تبلیغات شما اینجا گیفت کارت اپل
بستن تبلیغات [X]
راه و روش های رشد گله های گوسفند
راه و روش
های رشد گله های گوسفند در مرزوبوم با اعتنا به وضعیت اقلیمی متفاوت حاکم بر مناطق جغرافیایی سرزمین به یکی از سه روش پایین می باشد:
1- راه و روش مرتعی (کوچ رو یا عشایری) که خاص ایلات و عشایر هست .

2- راه و روش مرتعی زراعی (نیمه متمرکز یا این که نیمه کوچ) که روشی است که در برخی مناطق روستایی متدوال میباشد .

3-
روش زراعی (متمرکز یا این که صنعتی)
الف)
شیوه مرتعی (کوچ رو یا عشایری)
در این رویه در تمام طول سال گله از مراتع ییلاقی، دربین بند و قشلاقی تعلیف می نماید . در فصول فصل بهار (از اواسط بهار) و در طول تابستان گله در مراتع ییلاقی و در فصول فصل پاییز (اواسط پاییز) و در طول فصل‌زمستان گله در مراتع قشلاقی است . گله ها در بقیه سال، در مراتع فی مابین بند، حدفاصل ییلاق و قشلاق نگهداری می شوند . در این دسته پرورش، امداد تغذیه دستی در دست‌کم ممکن انجام می شود و مقدار آن بستگی به حالت اقتصادی گله دار و حالت آب و هوا دارااست . این شیوه به دوشکل کلی در مرزو بوم وجود دارااست . روش اول: راه تمام کوچ استانی میباشد که تمام روند کوچ گله در یک حوزه‌ اکولوژیکی در درون استان انجام می گیرد . مثل ایلات استان کرمانشاه که با استعمال از دو ناحیه گرمسیری استان مانند قصرشیرین و سرپل ذهاب و بخش ها سردسیری غرب استان (صحنه و کنگاور) اقدام به رویش گله های نژاد سنجابی می نمایند . راه دوم: خط مش تمام کوچ منطقه ای است که فرایند متفاوت کوچ در یک حیطه اکولوژیکی یگانه که فی مابین دو یا این که یک سری استان پراکنش جغرافیایی دارد انجام می گیرد . مثل عشایر یارم طاقلو همدان که با فرا وصال فصل سوز و سرما گله های خود را از مسیر استان لرستان به سمت خوزستان کوچ داده و با فرا رسیدن فصل گرما در خوزستان به سمت حیطه ییلاقی همدان کوچ می دهند .
نکته حائز اهمیت آن می‌باشد که به عارضه ها کاهش کیفی مراتع، عدم تطابق جمعیت دام، محدودیت گنجایش تعلیف مراتع، کمبود آب در مراتع، کمبود تجهیزات رفاهی معیشتی، تبدیل زمین ها مرتعی به دیم و نبود فیزیکی شدید مراتع فی مابین بند، این راه و روش رو به کاهش و محدود شدن نهاده است . این سیستم عمده ویژه ایلات بوده میباشد که خویش دارنده رویه های گوناگون می باشد . به غیر از عشایر و ایلات، دولت ها رشد دهنده دیگری که ساختار عشایری نداشته و اصطلاحا به نام دامداری متحرک نامیده می شوند به این شیوه متمایل میباشند .

ب)
رویه مرتعی زراعی (نیمه کوچ و نیمه متمرکز)
در این روش، گله در فصول فصل بهار و فصل‌تابستان در مراتع ییلاقی به راز برده و در فصول فصل پاییز و فصل‌زمستان با استعمال از تعلیف پس چرهای زراعی و تغذیه دستی در آغل، رشد و نگهداری می شوند که این رویه به سه صورت پایین همگانی می باشد .

ب-1) در مناطقی که فصل پاییز و زمستانهای سرد و طولانی داشته و پس از بازگشت گله از مراتع ییلاقی، گله بخش اعظم به صورت تغذیه دستی در آغل محافظت و پرورش داده می شود .

ب-2) در مناطقی که در فصول فصل‌پاییز و زمستان (بویژه زمستان) سرمای فوق العاده ای وجود نداشته و هوا از میانه روی نسبی برخوردار میباشد پس از رجوع و برگشت گله از مراتع ییلاقی، تعلیف در پس چر های زراعی و باغی انجام و پس از اتمام پس چر، با علوفه دستی تغذیه می شوند .

ب-3) در بخش ها بیابانی و گرم و مرطوب، در اکثر اوقات ماههای سال گله از مراتع و پس چرهای مو جود تعلیف و تغذیه نموده و تغذیه دستی زیاد محدود فیس می گیرد و به کارگیری از این رویکرد به شدت زیر تاثیر تغییرات آب و هوا و اقتدار اقتصادی گله دار قرار دارد .

ج)
راه زراعی متمرکز
در این روش، پرورش گله یار با کشت و زراعت (بویژه نباتات علوفه ای) توام می‌باشد و ممکن میباشد زمین پایین کشت نباتات علوفه ای در مالکیت و یا اجاره گله دار باشد . پس از فصل برداشت غلات بویژه گندم و جو و صیفی جات و برداشت میوه از باغات، گله از پس چر گونه های نباتات زراعی و باغی تغذیه نموده و پس از نقطه نهایی پس چر زراعی (فصل زمستان) از مواد غذایی تولیدشده در مزرعه و یا این که خریداری شده تغذیه می شود و در فصول بهار و اوایل تابستان، گله از زمین های آیش، بایر و احیانا مراتع اطراف منطقه و مزرعه تعلیف می شود . این خط مش در قبلی محدود به مزارع بزرگ، کشت و صنعت های دامپروری و ایستگاههای مدنی بوده می‌باشد لکن تعدادی سالی است که گله داران دارای مالکیت زمین ها کشاورزی، تلفیق گله داری و کشت علوفه را تجربه نموده و با بدست آوردن نتایج غالب اقتصادی، این خط مش در مرز و بوم رونق یافته هست . در این گونه پرورش، گله های داشتی و پرواری ذیل پوشش آن قرار گرفته و رئیس گله، متاثر از عواملی همچون میزان زمین ها تحت کشت و بدور و قربت به بازار فروش برنامه ریزی می گردد .


:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : دوشنبه 27 اسفند 1397
جهت اطلاع از کد های قالب و ویــــرایش قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)