تبلیغات شما اینجا گیفت کارت اپل
بستن تبلیغات [X]
دلایل افزایش نمک بیش از حد مجاز در کنسانتره دامی
دلایل
افزایش نمک بیش از حد مجاز در کنسانتره دامی پزشک معالج
علی چرمدوزی بروز نشانه ها مسمومیت از نمک در رخ خورانیدن نمک مازاد ( بیش از حد مجاز) و هم زمان محرومیت از آب شرب در تمام جور های حیوانی ا زتمام نقاط دنیا گزارش شده می‌باشد و جیره های دربردارنده 3 تا 4 درصد نمک غذا معمولا موجب پیدایش مسمومیت در طیور و اکثری از چهارپایانمی شوند .
خوک و طیور نسبت به مسمومیت از نمک بسیارحساس خیس از سار حیوانات می باشند با این وجودگاو و گوسفندنیز در صورت افزوده شدن بیش از حد نمک غذا به جیره غذایی معمولا دلایل مسمومیت از نمک را نشان می دهند بویژه اگر از لحاظ دستبابی به آب شرب تندرست نیزدچار اختلال شوند .
گوسفند تا 1% درصد وجود نمک در آب آشامیدنی را تحمل می نماید و مقدار 5/1% ممکن هست موجب پیدایش مسمومیت شود لذا بطور عموم سفارش می شود آب شرب دامها پایین 5/0 % نمک داشته باشد .
مسمومیت از نمک مزمن هم موجب اختلالات گوارشی ، از در میان رفتن اشتهاء ، کاهش وزن و دهیدراتاسیون می شود .
در گاوان علامتها مسمومیت نمک به اختلالات دستگاه گوارش و CNS یا این که سیستم روان مرکزی مربوط می شود ریزش بزاق ، افزایش تشنگی ، استفراغ ، درد ناحیه شکم و اسهال از علامتها نخستین مسمومیت نمک می باشند که نهایتا به عدم تعادل ، چرخش ، کوری ، تشنج و فلجی و مرگ ختم می شود .
در
کالبد گشائی حیوانات تلف گردیده از مسمومیت با نمک ، ادم عضلات اسکلتی ، تجمع مایع در پرده پریکارد مشهود هست ( هیدروپریکارد) در موراد مسمویت های دوچندان شدید ممکن است هیچگونه نشانه ها واضحی در روی جنازه دام تلف گردیده مشاهده نشود .
جهت تائید تشخیص می توان در سرم خون و یا مایع مغزی نخاعی میزان سدیم را مقدار گیری کرد جراحات مغزی ، بررسی مواد غذائی و مقدار گیری مقدار نمک آب شرب از حیث مقدار سدیم نیز به تائید تشخیص کمک می کند .
جهت درمان دام مبتلا مسمومیت با نمک طعام درمان خاصی وجود ندارد بیرون کردن غذا و آب شرب حاوی نمک از دسترس دامها در وهله نخستین پیشنهاد گردیده میباشد و بهد می بایست آب شرب فاقد نمک بهمقدار کافی در اختیار دامهای مسموم قرار گیرد .هرچندکه مصرف آب اضافی ممکن هست موجب پیدایش ادم در مغز شود و موجبات پیدایش نشانه ها عصبی را در دام فراهم نماید .
در موارد شدید کهدام مسموم توانائی نوشیدن آب را ندارد می بایست با لوله معدی آب وارد دستگاه گوارشی حیوان شود .علیرغم اقدامات درمانی اندازه مرگ و میر در موراد مسمومیت های شدید ممکن هست به یژبیش از 50% برسد در دامهای کوچک تجویز سرمهای دکستروز هیپرتونیک و یا این که قندی نمکی ایزوتونیک ممکن است در کاهش عارضه ها مسمومیت و برطرف کردن دهیدراتاسیون موثر باشد .
بطور کلی اندازه نیاز به سدیم و کلرین 1/0 % ماده کم آب مواد غذائی هست . اگر‌چه نمک را معمولا بصورت آزاد در اختیار دام می گذارند و یااغلب به اجزاءجیره غذائی بویژه کنسانتره ها و سیلو افزوده مس شود ولی در هر چهره پیشنهاد می شود بایستی در هر مورد به دستکم قناعت کرد . به نظر می برسد در شرایط حفظ در مرتع گاوان به مقدار نمک بیشتری نسبت به گاوانی که جیره غذائی مهیا اخذ می نمایند احتیاج دارا هستند .
همچنین گاوان جهت مصرف زیاد نمک بایستی بتدریج عادت کنند و همواره آب شرب تندرست بهمیزان کافی در اختیار حیوان قرار گیرد . کمبود نمک اشتهای کاذبی جهت مصرف بیش از حد نمک در حیوان ایجاد می کند . تدوام فقدان نمک نیز سبب ساز به لاغری ، ژولیدگی و کاهش تولیدها دام می شود .
مقادیر
زمینه نیاز نمک جیره روزمره توصیه شده :
در گاوان خشک کوچک : 12 گرم در
گاوان شیر قریه ممتاز 42 گرم


:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : شنبه 25 اسفند 1397
جهت اطلاع از کد های قالب و ویــــرایش قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)