تبلیغات شما اینجا گیفت کارت اپل
بستن تبلیغات [X]
ماکیان البرز


بازار

مصرف گوشت و تخم بلدرچین خوشبختانه مردم ایران اکثر از قبلی با خواص گوشت و تخم بلدرچین آشنا شده اند . و گوشت این پرنده را به گوشت مرغ ترجیح می دهند . چون تخم و گوشت بلدرچین دارنده درصد بالایی آهن، پتاسیم، روی، منیزیم و گونه های ویتامین ها می باشد . گوشتش لذیذ تر از گوشت بقیه پرنده ها می باشد . برای بیماری های قلبی و آسم و از بردن سنگ تمامی و مثانه مضاعف موثر میباشد . بسیاری از رستوران های لوکس خریدار گوشت بلدرچین هستند، مردم زیادی برای گرامیداشت مدعوین خویش از گوشت بلدرچین برای پذیرایی از آنان به کار گیری می کند .

بنا بر بازار مصرف و گونه فصل سال پرورش گونه بلدرچین متعدد است، در برخی فصول مصرف گوشت بلدرچین بالاست و در بعضا موارد مصرف تخم بلدرچین . شما می بایست با اعتنا به نیاز بازار اقدام به رشد دسته تخم گذار یا گوشتی این پرنده بنمایید .

ماشین آلات تولید خوراک دام

پیشنهاد اکید می شود قبل از شروع به تاسیس مزرعه، به طور کامل بازار این پرنده را بشناسید و برای خودتان مشتریان بالقوه جذب نمایید . تحقیقات میدانی خودتان را کامل نمائید و رقیبان خود را بشناسید .

از اینجا به آنگاه توضیحات رویش بلدرچین تخم گذار و بلدرچین گوشتی قطع از هم خواهد بود، شما نیز با اعتنا به انگیزه خویش هر نصیب از مطلب را که مایل هستید، مطالعه فرمایید .


راهنمای

رویش بلدرچین گوشتی راهنمای

پرورش بلدرچین گوشتی راهنمای

پرورش بلدرچین گوشتی


در این مدل از کسب و عمل هدف رشد دهنگان بیشتر پروار کردن بلدرچین ها می باشد تا گرفتن تخم از آنها، البته می باشند اشخاصی که هم بلدرچین ها را پروری می کنند و هم از آنها تخم می گیرد . در این صورت مورد پاره ای پیچیده خواهد بود، زیرا برای این خواسته می بایست از قفس های مکانیزه به کار گیری کنید . و می بایست الزاما نژاد های تخم گذار را پروری فرمایید . مانند نژاد ژاپنی و نژاد معمولی .

ولی درصورتی که صرفا قصد گوشتی کردن آنان را دارید و قصد کسب درآمد آنچنانی از تخم آن ها را ندارید، نژاد سینه سپید هندی و نژاد سفید آمریکایی مناسب می باشد . در این منش نیازی به خریداری قفس نیز نیست .


محیط

و وضعیت زمینه نیاز برای شروع برای

شروع به پرورار کردن بلدرچین ها شما دو روش در پیش دارید: – رویه اول: تخم بلدرچین خریداری کرده و با به کار گیری از دستگاه های جوجه کشی بلدرچین از آنان جوجه کشی فرمائید و جوجه ها را پروار نمایید و به بازار عرضه فرمایید .

– راه دوم: جوجه بلدرچین یک سری روزه خریداری کرده و در یک فضای سربسته مبادرت به رشد آن ها کنید .


برای استارت عمل منش دوم را توصیه می کنیم، زیرا آغاز باید به صورت تجربی با کردار و خو ، طبیعت ، بیماری ها و تغذیه این پرنده آشنا شوید، آنگاه کار خودتون را در تراز انبوه شروع نمایید . در صورتی که این مرحله را پشت راز گذارده اید، می توانید با خرید یک دستگاه جوجه کشی خانگی و یا این که رشته ای تخم ها را تبدیل به جوجه کرده و آنان را پرورش دهید، چون در این رویکرد مقدار سوددهی شما دوچندان بالا خواهد رفت . برای آغاز دستگاه های جوجه کشی قلم را پیشنهاد می کنیم چون این دستگاه ها قوی به جوجه کشی مداد از تخم انواع طیوران بدون نیاز به دخالت شما می باشد .

زمان جوجه کشی بلدرچین معمولا ۱۷ روز می باشد، در طی این زمان شما می توانید فضای زمینه حیث برای رویش بلدرچین ها را مهیا نمائید ، برای آغاز می توانید از یک اتاق یا این که انباری استعمال کنید، این مکان بایستی خارج از خانه باشد . چون پرنده ها معمولا بوی نامطبوعی تولید می کند، مکان مسئله نظر مسلما می بایست دارنده سیستم تهویه و سیستم گرمایشی و سرمایشی باشد، زیرا بلدرچین ها به گرما و رطوبت زیاد اساسی هستند . برای استارت کار از یک حرفه برای سیستم تهویه می توانید استعمال فرمایید ، یک هیتر ارزان بها و کولر ارزان می تواند سیستم های اول سرمایشی و گرمایشی شما باشد .:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : سه شنبه 28 اسفند 1397
راه و روش
های رشد گله های گوسفند در مرزوبوم با اعتنا به وضعیت اقلیمی متفاوت حاکم بر مناطق جغرافیایی سرزمین به یکی از سه روش پایین می باشد:
1- راه و روش مرتعی (کوچ رو یا عشایری) که خاص ایلات و عشایر هست .

2- راه و روش مرتعی زراعی (نیمه متمرکز یا این که نیمه کوچ) که روشی است که در برخی مناطق روستایی متدوال میباشد .

3-
روش زراعی (متمرکز یا این که صنعتی)
الف)
شیوه مرتعی (کوچ رو یا عشایری)
در این رویه در تمام طول سال گله از مراتع ییلاقی، دربین بند و قشلاقی تعلیف می نماید . در فصول فصل بهار (از اواسط بهار) و در طول تابستان گله در مراتع ییلاقی و در فصول فصل پاییز (اواسط پاییز) و در طول فصل‌زمستان گله در مراتع قشلاقی است . گله ها در بقیه سال، در مراتع فی مابین بند، حدفاصل ییلاق و قشلاق نگهداری می شوند . در این دسته پرورش، امداد تغذیه دستی در دست‌کم ممکن انجام می شود و مقدار آن بستگی به حالت اقتصادی گله دار و حالت آب و هوا دارااست . این شیوه به دوشکل کلی در مرزو بوم وجود دارااست . روش اول: راه تمام کوچ استانی میباشد که تمام روند کوچ گله در یک حوزه‌ اکولوژیکی در درون استان انجام می گیرد . مثل ایلات استان کرمانشاه که با استعمال از دو ناحیه گرمسیری استان مانند قصرشیرین و سرپل ذهاب و بخش ها سردسیری غرب استان (صحنه و کنگاور) اقدام به رویش گله های نژاد سنجابی می نمایند . راه دوم: خط مش تمام کوچ منطقه ای است که فرایند متفاوت کوچ در یک حیطه اکولوژیکی یگانه که فی مابین دو یا این که یک سری استان پراکنش جغرافیایی دارد انجام می گیرد . مثل عشایر یارم طاقلو همدان که با فرا وصال فصل سوز و سرما گله های خود را از مسیر استان لرستان به سمت خوزستان کوچ داده و با فرا رسیدن فصل گرما در خوزستان به سمت حیطه ییلاقی همدان کوچ می دهند .
نکته حائز اهمیت آن می‌باشد که به عارضه ها کاهش کیفی مراتع، عدم تطابق جمعیت دام، محدودیت گنجایش تعلیف مراتع، کمبود آب در مراتع، کمبود تجهیزات رفاهی معیشتی، تبدیل زمین ها مرتعی به دیم و نبود فیزیکی شدید مراتع فی مابین بند، این راه و روش رو به کاهش و محدود شدن نهاده است . این سیستم عمده ویژه ایلات بوده میباشد که خویش دارنده رویه های گوناگون می باشد . به غیر از عشایر و ایلات، دولت ها رشد دهنده دیگری که ساختار عشایری نداشته و اصطلاحا به نام دامداری متحرک نامیده می شوند به این شیوه متمایل میباشند .

ب)
رویه مرتعی زراعی (نیمه کوچ و نیمه متمرکز)
در این روش، گله در فصول فصل بهار و فصل‌تابستان در مراتع ییلاقی به راز برده و در فصول فصل پاییز و فصل‌زمستان با استعمال از تعلیف پس چرهای زراعی و تغذیه دستی در آغل، رشد و نگهداری می شوند که این رویه به سه صورت پایین همگانی می باشد .

ب-1) در مناطقی که فصل پاییز و زمستانهای سرد و طولانی داشته و پس از بازگشت گله از مراتع ییلاقی، گله بخش اعظم به صورت تغذیه دستی در آغل محافظت و پرورش داده می شود .

ب-2) در مناطقی که در فصول فصل‌پاییز و زمستان (بویژه زمستان) سرمای فوق العاده ای وجود نداشته و هوا از میانه روی نسبی برخوردار میباشد پس از رجوع و برگشت گله از مراتع ییلاقی، تعلیف در پس چر های زراعی و باغی انجام و پس از اتمام پس چر، با علوفه دستی تغذیه می شوند .

ب-3) در بخش ها بیابانی و گرم و مرطوب، در اکثر اوقات ماههای سال گله از مراتع و پس چرهای مو جود تعلیف و تغذیه نموده و تغذیه دستی زیاد محدود فیس می گیرد و به کارگیری از این رویکرد به شدت زیر تاثیر تغییرات آب و هوا و اقتدار اقتصادی گله دار قرار دارد .

ج)
راه زراعی متمرکز
در این روش، پرورش گله یار با کشت و زراعت (بویژه نباتات علوفه ای) توام می‌باشد و ممکن میباشد زمین پایین کشت نباتات علوفه ای در مالکیت و یا اجاره گله دار باشد . پس از فصل برداشت غلات بویژه گندم و جو و صیفی جات و برداشت میوه از باغات، گله از پس چر گونه های نباتات زراعی و باغی تغذیه نموده و پس از نقطه نهایی پس چر زراعی (فصل زمستان) از مواد غذایی تولیدشده در مزرعه و یا این که خریداری شده تغذیه می شود و در فصول بهار و اوایل تابستان، گله از زمین های آیش، بایر و احیانا مراتع اطراف منطقه و مزرعه تعلیف می شود . این خط مش در قبلی محدود به مزارع بزرگ، کشت و صنعت های دامپروری و ایستگاههای مدنی بوده می‌باشد لکن تعدادی سالی است که گله داران دارای مالکیت زمین ها کشاورزی، تلفیق گله داری و کشت علوفه را تجربه نموده و با بدست آوردن نتایج غالب اقتصادی، این خط مش در مرز و بوم رونق یافته هست . در این گونه پرورش، گله های داشتی و پرواری ذیل پوشش آن قرار گرفته و رئیس گله، متاثر از عواملی همچون میزان زمین ها تحت کشت و بدور و قربت به بازار فروش برنامه ریزی می گردد .


:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : دوشنبه 27 اسفند 1397
گوسفند
نژاد مونتادال(Montadal) گوسفند
نژاد آکسفورد (Oxford) این گوسفند نیز در جنوب انگلستان می باشد و جثه ای متوسط با دست و پایی قهوه ای می باشند و میش های این گوسفند از حیث بهره عالی می باشند .

گوسفند
نژاد آکسفورد (Oxford) گوسفند
نژاد آکسفورد (Oxford) گوسفند
نژاد شروپ شایر (Shropshire) منشاء این نژاد انگلستان هست با ارتقاء وزن میزان چربی آن هم ارتقا می یابد و از کوچکترین نژادهای گوسفندان با پشم متوسط می باشد .

گوسفند
نژاد شروپ شایر (Shropshire) گوسفند
نژاد شروپ شایر (Shropshire) گوسفند
نژاد سات داون(Soutdown) این گوسفند رغبت به تپل شدن و ارتقاء چربی دارد و در عین درحال حاضر دارنده بلوغ زود رس می باشد . گوسفند سات داون از قدیمی ترین گوسفندان دنیا می باشد و منشاء آن در انگلستان هست .

قوچ ها وزنی در حدود ۸۵ تا ۱۱۵ کیلوگرم و میش ها وزنی بین ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم دارند .
درصد دو قلوزایی در میش های نژاد سات دان نسبت به دیگر نژاد ها در حد میانگین هست .
گوسفندان نژاد سات دان فاقد شاخ میباشند .


گوسفند
نژاد سافولک (Suffolk) این نژاد گوسفند به مانند گوسفند نژاد سات داون درجنوب انگلستان می باشد و فارغ از شاخ می باشد .

متوسط درصد تعدادی قلوزایی ۱۶۰درصد می باشد .
این
نژاد نیز از لحاظ شیردهی و نیز گوشت تولیدی زیاد جالب توجه است نژاد سافولک در سود تلاقی در میان میش های Norfolk و قوچ های Southdown به وجود آمده و ثبت شده است .
گوسفند
نژاد سافک (Suffolk) گوسفند
نژاد سافک (Suffolk) گوسفند
نژاد تونس (Tunis) این گوسفند دارای جثه ای تبارک با بدنی بلوکی می باشد که فیس آن فارغ از پشم و مال پشم آن زبر می باشد . این گوسفند در شمال افریقا می باشد .

گوسفند
نژاد تونس (Tunis) گوسفند
نژاد تونس (Tunis) گوسفندان
نژادهای پشم دراز گوسفند
نژاد کاتسولد (Cotswold) این جور گوسفند دارنده پشمی دراز و فرفری می باشد و منشاء آن در انگلستان می باشد . در واقع این گوسفند از کهن ترین گوسفندان در انگلستان می باشد .

گوسفند
نژاد کاتسولد (Cotswold) گوسفند
نژاد کاتسولد (Cotswold) گوسفند
نژاد لایسستر (Leicester) این دسته گوسفند در برابر گرما مقاوم نمی باشد و دارنده جثه ای بزرگ می باشد . منشا این گوسفند در انگلستان هست و دارنده مشخصات پایین می‌باشد .

متوسط
وزن تولد بره ماده: ۴/۵ کیلوگرم ناچیز
بودن نسبی دوقلو زایی این نژاد نسبت به سایر نژادهای گوسفند بریتانیا ارتفاع
زمان شیر دهی در گوسفند ۹۵ تا ۱۰۰ روز فصل
زایش از اواسط فصل فصل زمستان استارت و تا اولیه فصل فصل بهار ادامه دارد متوسط
وزن بلوغ: ۵۵ کیلوگرم متوسط
ایجاد پشم در حدود ۵/۳ تا ۴/۴ کیلو گرم در سال می‌باشد گوسفند
نژاد لایسستر (Leicester) گوسفند
نژاد لایسستر (Leicester) گوسفند
نژاد لینکلن (Lincoln) این نوع گوسفند دارنده پشمی چغل و داراز می باشد . همچنین این نژاد گوسفند که دارای جثه ای گران قدر می باشد منشاء آن در انگلستان است . این گوسفند شایسته ترین گوسفند تلاقی ها می باشد و البته دارای بلوغ دیررس می باشد .

گوسفند
نژاد لینکلن (Lincoln) گوسفند
نژاد لینکلن (Lincoln) گوسفند
نژاد رامنی (Romney) این جور گوسفند نیز دارنده جثه ای گران قدر و هم دارنده بدن بلوکی و پشمی دراز می باشد . البته بخاطر سازگاری این جور نژاد گوسفند با بخشها مرطوب میباشد که دارنده پشمی دراز می باشد .

وزن
در هنگام بلوغ قوچ رامنی: ۱۰۰ تا ۱۲۵ کیلوگرم وزن
در هنگام بلوغ میش رامنی: ۸۵ تا ۱۰۰ کیلوگرم گوسفند
نژاد رامنی (Romney) گوسفند
نژاد رامنی (Romney) گوسفندان
نژادهای پشم تلاقی یافته گوسفند
نژاد کلمبیا (Columbia) این مدل گوسفند از تلاقی فی مابین قوچ لینکلن و میش رامبویه به وجود آمده میباشد که به نوعی جز اصلی ترین نژاد گوسفند تلاقی محسوب می باشد . منشا این گوسفند در کلمبیا می باشد و دارنده جثه ای گرانقدر می باشد که روی چهره آن بدون مو می باشد و به طور کامل با هوای کوهستانی سازگار میباشند .

گوسفند
نژاد کلمبیا (Columbia) گوسفند
نژاد کلمبیا (Columbia) گوسفند
نژاد کوریدال (Corriedale) این گونه گوسفند دارای جثه ای متوسط و یه خرده بزرگ می باشد و کیفیت گوشت و پشم آن عالی می باشد . گوسفند نژاد کوریدال (Corriedale) در اصل از تلاقی در بین قوچهای لینکلن و لایسستر با میشهای مرینوس می باشد و در اصل زادگاه آن در نیوزلند می باشد .

گوسفند
نژاد کوریدال (Corriedale) گوسفند
نژاد کوریدال (Corriedale) گوسفند
نژاد پاناما (Panama) این گوسفند دارای جنازه گوشتی می باشد و در عین حال جثه ای گران قدر دارااست در اصل منشاء این گوسفند در آمریکا و حاصل تلاقی قوچ رامبویه و میش لینکلن می باشد .

گوسفند
نژاد پاناما (Panama) گوسفند
نژاد پاناما (Panama) گوسفند
نژاد راملدال (Romeldale) این مدل گوسفند حاصل تلاقی در بین قوچ رامنی و میش رامبویه و منشا یافته از ایالات متحده ایالات متحده است . پشمی دقیق و فارغ از شاخ از خصوصیات ظاهری این گوسفند می باشد .

گوسفند
نژاد راملدال (Romeldale) گوسفند
نژاد راملدال (Romeldale) گوسفند
نژاد تارگی (Tar ghee) این جور گوسفند در سال وزن پشم چیده گردیده آن حدود ۵/۴ تا ۴/۵ کیلوگرم می باشد . رنگ چهره آن سپید و دارای بدنی بلوکی نظیر می باشد . این نژاد حاصل تلاقی بین قوچ رامبویه با میشهای کاریدال – لینکلن-رامبویه میباشد .

گوسفند
نژاد تارگی (Tar ghee) گوسفند
نژاد تارگی (Tar ghee) گوسفند
نژاد فارغ از دم (Tailless) این گوسفند سوای دم می باشد و از تلاقی گوسفند فارغ از دم سیبری با یکسری از نژادهای تصحیح گردیده به وجود آمده و منشاء آن در ایالات متحده می باشد .

گوسفند
نژاد بدون دم (Tailless) گوسفند
نژاد فارغ از دم (Tailless) گوسفند
نژاد سوت دال (Southdaie) این گونه گوسفند از نظر پشم و گوشت دارای کیفیتی مطلوب میباشد و منشاء آن در ایالات متحده آمریکا و و از تلاقی میان نژادهای سات داون و کوریدال به وجود آمدهاست .

گوسفندان
با نژادهای پشم قالی گوسفند
نژاد فیس سیاه‌ها اسکاتلند (Black-Faced Highland) این گوسفند دارنده جثه ای کوچک و پشم زبر و قطور می باشد . نژاد این گوسفند در اصل در اسکاتلند و بضاعت سازگاری با مناطق کم آب و قلیل را دارند .

گوسفند
نژاد رخ سیاه‌ها اسکاتلند (Black-Faced Highland) گوسفند
نژاد رخ سیاه‌ها اسکاتلند (Black-Faced Highland) گوسفندان
نژاد پوستی گوسفند
نژاد قره گل (Karakul) منشاء این گوسفند در کویر های سرخس می باشد و به طور کامل سازگار با آب و هوای فصل تابستان تا دمای چهل رتبه و زمستان تا دمای تحت ۳۰ رتبه را دارند . این گونه گوسفند دارای پشمی عالی برای تهیه و تنظیم البسه گران بها می باشد . در ضمن این گوسفند دارای تولید ها گوشتی و در جور گوسفندان نژاد پوستی قرار داراست .


:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : يکشنبه 26 اسفند 1397
دلایل
افزایش نمک بیش از حد مجاز در کنسانتره دامی پزشک معالج
علی چرمدوزی بروز نشانه ها مسمومیت از نمک در رخ خورانیدن نمک مازاد ( بیش از حد مجاز) و هم زمان محرومیت از آب شرب در تمام جور های حیوانی ا زتمام نقاط دنیا گزارش شده می‌باشد و جیره های دربردارنده 3 تا 4 درصد نمک غذا معمولا موجب پیدایش مسمومیت در طیور و اکثری از چهارپایانمی شوند .
خوک و طیور نسبت به مسمومیت از نمک بسیارحساس خیس از سار حیوانات می باشند با این وجودگاو و گوسفندنیز در صورت افزوده شدن بیش از حد نمک غذا به جیره غذایی معمولا دلایل مسمومیت از نمک را نشان می دهند بویژه اگر از لحاظ دستبابی به آب شرب تندرست نیزدچار اختلال شوند .
گوسفند تا 1% درصد وجود نمک در آب آشامیدنی را تحمل می نماید و مقدار 5/1% ممکن هست موجب پیدایش مسمومیت شود لذا بطور عموم سفارش می شود آب شرب دامها پایین 5/0 % نمک داشته باشد .
مسمومیت از نمک مزمن هم موجب اختلالات گوارشی ، از در میان رفتن اشتهاء ، کاهش وزن و دهیدراتاسیون می شود .
در گاوان علامتها مسمومیت نمک به اختلالات دستگاه گوارش و CNS یا این که سیستم روان مرکزی مربوط می شود ریزش بزاق ، افزایش تشنگی ، استفراغ ، درد ناحیه شکم و اسهال از علامتها نخستین مسمومیت نمک می باشند که نهایتا به عدم تعادل ، چرخش ، کوری ، تشنج و فلجی و مرگ ختم می شود .
در
کالبد گشائی حیوانات تلف گردیده از مسمومیت با نمک ، ادم عضلات اسکلتی ، تجمع مایع در پرده پریکارد مشهود هست ( هیدروپریکارد) در موراد مسمویت های دوچندان شدید ممکن است هیچگونه نشانه ها واضحی در روی جنازه دام تلف گردیده مشاهده نشود .
جهت تائید تشخیص می توان در سرم خون و یا مایع مغزی نخاعی میزان سدیم را مقدار گیری کرد جراحات مغزی ، بررسی مواد غذائی و مقدار گیری مقدار نمک آب شرب از حیث مقدار سدیم نیز به تائید تشخیص کمک می کند .
جهت درمان دام مبتلا مسمومیت با نمک طعام درمان خاصی وجود ندارد بیرون کردن غذا و آب شرب حاوی نمک از دسترس دامها در وهله نخستین پیشنهاد گردیده میباشد و بهد می بایست آب شرب فاقد نمک بهمقدار کافی در اختیار دامهای مسموم قرار گیرد .هرچندکه مصرف آب اضافی ممکن هست موجب پیدایش ادم در مغز شود و موجبات پیدایش نشانه ها عصبی را در دام فراهم نماید .
در موارد شدید کهدام مسموم توانائی نوشیدن آب را ندارد می بایست با لوله معدی آب وارد دستگاه گوارشی حیوان شود .علیرغم اقدامات درمانی اندازه مرگ و میر در موراد مسمومیت های شدید ممکن هست به یژبیش از 50% برسد در دامهای کوچک تجویز سرمهای دکستروز هیپرتونیک و یا این که قندی نمکی ایزوتونیک ممکن است در کاهش عارضه ها مسمومیت و برطرف کردن دهیدراتاسیون موثر باشد .
بطور کلی اندازه نیاز به سدیم و کلرین 1/0 % ماده کم آب مواد غذائی هست . اگر‌چه نمک را معمولا بصورت آزاد در اختیار دام می گذارند و یااغلب به اجزاءجیره غذائی بویژه کنسانتره ها و سیلو افزوده مس شود ولی در هر چهره پیشنهاد می شود بایستی در هر مورد به دستکم قناعت کرد . به نظر می برسد در شرایط حفظ در مرتع گاوان به مقدار نمک بیشتری نسبت به گاوانی که جیره غذائی مهیا اخذ می نمایند احتیاج دارا هستند .
همچنین گاوان جهت مصرف زیاد نمک بایستی بتدریج عادت کنند و همواره آب شرب تندرست بهمیزان کافی در اختیار حیوان قرار گیرد . کمبود نمک اشتهای کاذبی جهت مصرف بیش از حد نمک در حیوان ایجاد می کند . تدوام فقدان نمک نیز سبب ساز به لاغری ، ژولیدگی و کاهش تولیدها دام می شود .
مقادیر
زمینه نیاز نمک جیره روزمره توصیه شده :
در گاوان خشک کوچک : 12 گرم در
گاوان شیر قریه ممتاز 42 گرم


:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : شنبه 25 اسفند 1397
امر
العملهای تحلیل بهداشتی طیور با عنایت به دریافت گزارشاتی مبنی بر وقوع بیماری آنفلوانزای طیور در بعضی کشورهای همسایه وبا توجه به مقام و نقش حمل و نقل در انتشار بیماری و به دنبال بخشنامه های گذشته ، بدینوسیله راهبرد تکمیلی اقدامات بهداشتی در خصوص حمل و کشتار طیور در کشتارگاهها به شرح ذیل جهت اطلاع و بهره برداری ارسال می گردد .
بارگیری
و حمل به کشتارگاه طیور: 1 . تمامی گله های طیور پرورشی باید ظرف بازه زمانی 48 ساعت قبلی از بارگیری بوسیله پزشک دامپزشک مسئول فنی بهداشتی مرغداری و یا این که کارشناسان اداره دامپزشکی محل ، قضیه معاینه درمانگاهی قرار گرفته و نسبت به صادر شدن سند بهداشتی جهت حمل به کشتارگاه (‌با اعتبار حداکثر 5 روز) اقدام شود .
2 . کشتارطیور بایستی دریکی از کشتارگاههای طیور باطن استان و چه بسا الامکان در نزدیکترین کشتارگاه انجام پذیرد و در فیس نیاز ،‌صرفا جنازه طیور کشتار شده با رعایت ضوابط زنجیره سرد و پس از دریافت مدرک بهداشتی حمل به استان های دیگر حمل شود .
3 . در صورتیکه ظرفیت کشتارگاهی جان دار استان ،‌کمتر از میزان طیور عرضه گردیده برای کشتار باشد ، صادر شدن جواز حمل گله هایی که از حیث درمانگاهی سلامت و بویژه فاقد علامت های درمانگاهی بیماریهای ویروسی واگیر از گزاره گامبورو ، ‌نیوکاسل و انفلوانزا میباشند، ‌با رعایت بقیه قانون ها بهداشتی حمل طیور زنده و هماهنگی با سازمان کل دامپزشکی استان مقصد جهت کشتار در نزدیکترین کشتارگاه مجاز یک عدد از استان های همجوار بلامانع خواهد بود . بدیهی است کشتار همگی گله های مامان و تخمگذار( در پایان دوره ) می بایست در یکی از کشتارگاههای طیور باطن استان انجام پذیرد .
4 . از هر محموله طیور کشتاری متعلق به مرغداریهایی که دردوره پرورش با تلفات بیش از 10 درصد به کشتارگاه نبی می شوند باید پیش از بارگیری ، جهت انجام تست های سرولوژیک به تعداد 15 مثال خون تهیه و تنظیم شود .
تخلیه
طیور در کشتارگاه : 1 . مدرک حمل بهداشتی همه محموله های طیور کشتاری بایستی هنگام ورود به کشتارگاه کنترل گردد و بازرسی بهداشتی پیش از کشتار در موضوع همه محموله ها انجام پذیرد .
2 . خودروها و قفس های ویژه حمل طیور کشتاری باید قبلی از هر بار بارگیری و آن‌گاه از هر بار تخلیه ،‌بطور بی نقص شستشو و (‌ترجیحا با به کار گیری از ضد عفونی کننده های دارای پایه پراکسید ،‌ ترکیبات چهارتایی آمونیوم ، ید - با رقت سفارش گردیده ) ضد عفونی ‌گردند . کنترل منظم آماده و کارامد بودن تجهیزات حتمی برای انجام پروسه فوق در کشتارگاههایطیور استان لازم می باشد .
تبصره : از ادامه کار کشتارگاههای طیور فاقد تجهیزات فوق می بایست در اسرع وقت خودداری بعمل آید .
3 . گواهی بررسی بر شستشو و ضد عفونی کامیونهای حمل طیور ( برابر فرم مثال که به پیوست می باشد ) جهت خروج این کامیونها از کشتارگاه و مراجعه به واحد مرغداری برای بارگیری مجدد با مهر و امضاء مسئول فنی بهداشتی کشتارگاه حتمی است .یک ورژن از گواهی صادره بایستی در کشتارگاه (نزد مسئول فنی بهداشتی ) آرشیو شود . در چهره حمل در میان استانی طیور ، ارائه این مدرک به سازمان دامپزشکی مبدا ، برای دریافت سند بهداشتی حمل الزامی می باشد .
4 .
خودروهای حمل طیور کشتاری می بایست دارای ویژگی ها تحت باشند : 4-1)کلیه سطح های اتاق حمل به طور کامل قابل شستشو و ضدعفونی باشد .
4-2) در هنگام حمل طیور، ‌مجهز به پوشش مطلوب نظیر پرده های مشبک برزنتی بوده،‌تهویه مطلوب آماده باشد .
بازرسی
بهداشتی


:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : پنجشنبه 23 اسفند 1397

گاوهای

آخرها شیردهی بعضا گله های گاو شیری به فاز ۶ یا این که انتهای منحنی شیردهی نمی رسند . در این تراز گاوها باردار بوده، مبتلا ارتقا وزن شده و تولید شیر هر ماه ۶ درصد (در گاوهای شکم اول) و ۹ درصد (در گاوهای یک سری شکم) کاهش می یابد . این فاز می تواند از ۲۰۰ روز آن گاه از زایش استارت شود و در برهه زمانی کم آب کردن گاوها خاتمه یابد . گاوهای شیری پرتولید قابلیت و امکان دارد به فاز ۶ نرسند . در این فاز وزن گیری می بایست به مقدار ۵۰۰ تا ۷۵۰ گرم در روز باشد و نیز رشد گاوهای برنا شکم اولیه برای وصال به وزن بلوغ (در فیس نرسیدن به وزن بلوغ) در این فاز هم ادامه دارد . جدول شماره ۱، سطح ها سفارش گردیده برای مواد مغذی در طی فاز ۶ گاوهای اواخر شیردهی را ارائه می کند .

ماشین آلات تولیدخوراک دام

استراتژی ها برای جیره گاو آخرها شیردهی به شرح پایین می باشد: –

ارتقا سهم مواد علوفه ای در جیره تا ۶۰ الی ۶۵ درصد –

کاهش کامل کننده سازی جیره با منابع پروتئین عبوری –

حذف منابع چربی تکمیل کننده شده در جیره –

جایگزینی امتیاز بدنی از دست رفته –

حذف افزودنی های خوراک –

شرایط بدنی هدف برای بازه کم آبی ۳/۲۵ تا ۳/۷۵ می باشد –

کاهش هزینه غذا برای هر گاو در هر روز –

تامین با صرفه ویتامین ها و مواد معدنی (مکمل® MAXI MIN ®, MAXI VIT) دلایل

شایع در این فاز –

ورم پستان –

نقص‌ ایجاد مثلی و باروری –

سقط جنین –

لنگش راهکارهای

پیشگیری –

امتیاز بدنی گاو در این تراز بایستی در میان محدوده ۳/۵ تا ۳ باشد –

ارزیابی و بررسی حالت آبستنی در این مرحله جهت انتقال گاو در این سطح به فاز خشکی –

تصحیح سم گذشته از خشکی جمع

بنـدی در صورتیکه مدیریت دامداری ۴ فاکتوری ( ساخت شیر، ترکیبات شیر، مصرف ماده خشک و کاهش وزن بدن) که احتیاجات مواد مغذی را زیر تاثیر قرار می دهد را شناسایی کند، یک سری فاز تغذیه ای می تواند توصیف شده و توسعه یابد . ممکن می باشد در همگی دامداری ها به این ۶ فاز نیازی نباشد ولی تغییرات اشاره شده می بایست بصورت منطقی و اقتصادی (با در لحاظ تصاحب کردن ایجاد شیر و بها مواد خوراکی) لحاظ گردند . فاز ۱ با گاو کم آب شروع می شود و نه با گاو شیری! چنانچه دامداری موفق شود برنامه تغذیه ای و تن درستی دوره “انتقال” را در دست گرفتن کند (فاز ۲ و ۳)، در اینصورت مشکلات متابولیکی کاهش یافته و ایجاد شیر مطلوب خواهد شد . چالش سیستم تغذیه در تامین احتیاجات معرفی گردیده برای مواد مغذی و شعور ریسک فاکتورهای سلامتی و پیشگیری می باشد .:: برچسب ها : ماشین آلات تولیدخوراک دام ,
ن : علی پور
ت : چهارشنبه 22 اسفند 1397به کار گیری

از ضایعات در تغذیه دام نان

خشک خوراکی میباشد که از آرد گندم به دست می آید . این غذا برای دام های شیری و پرواری مناسب هست . برای به کار گیری از این خوراک می بایست دوچندان دقت کرد . زیرا در صورتیکه نان خشک کپک زده باشد، سبب مسموم شدن دام ها می شود . به علاوه در درازمدت در گاوهای شیری باعث غم هایی می شود .

زیرا نان های خشک به طور درست جمع آوری نمی شوند، ممکن است لابه لای آن‌ها چیزهایی نظیر تیغ، سوزان و پلاستیک وجود داشته باشد . در شرای این چیزها خورده شوند، موجب اندوه های گوناگون برای دام می شوند .

چیزهایی مثل میخ یا این که سوزن به طور مسقیم وارد نگاری حیوان می شوند، قلیل کم از دیواره نگاری می گذرند و به قلب می رسند . در نتیجه باعث مرگ ناگهانی حیوان می شوند . ماده های پلاستیکی نیز منجر بسته شدن روده های دام می شوند .


سبوس

برنج گونه رتبه یک آن دانه های برنج دارد و به صورت آردی است، این جور از سبوس برای دام ها اثرگذار است . ولی دسته های دیگر که زبره زیادی دارند، برای غذا دام مفید نیستند . از این ماده در ترکیب کنسانتره برای گاو شیری شش درصد و برای گاو پرواری نه درصد می توان در حیث گرفت .


ملاس

این خوراک، خواص انرژی زایی و مُلین بودن دارااست . می توان تا روستا درصد از آن را در جیره غذایی روزمره در حیث گرفت . استارت تغذیه با این طعام بایستی کم قلیل باشد . ملاس جایگزین خیر و خوبی برای غذاتی نظیر جو و ذرت میباشد .

به کارگیری از ضایعات برای اندک شدن بها جیره غذایی و استفاهد بهتر و عمده از تولید ها فرعی کارخانه ها فراوان مناسب می‌باشد . اما مصرف بخش اعظم از مقدار و ناگهانی این مواد سبب ناراحتی های شدید گوارشی برای دام می شود . برای مثال، به کار گیری از چغندر خوراکی، خربزه، هندوانه و صیفی جات دیگر بایستی قلیل اندک شروع شود . یعنی از روزی دویست گرم آغاز شود در پایان نیز قلیل اندک انقطاع شود .

ماشین آلات تولید خوراک دام

رویه

غنی سازی کاه به استدلال به کارگیری زیاد کاه در تغذیه دام، بی نیاز سازی این علوفه اهمیت متعددی داراست . برای غنی سازی کاه، مقدمه آب و مقدار مشخصی اوره را با هم مخلوط می نمایند . در صورتی‌که ملاس نیز وجود داشته باشد، اندازه مشخی از ملاس هم با آن مخلوط می کنند . زمانی اوره و ملاس در آب به خوبی حل شد، آن را بر روی عده کاه می پاشند و کاه را به هم می زنند . آنگاه آب را در داخل سیلوی سیمانی می ریزند و فشرده می کنند . با این کار هوای باطن سیلو بیرون می شود . بعد از آن اب به کارگیری از پلاستیک روی آن را می پوشانند . این کاه به مقطع بیست و پنج روز به همین چهره باقی می ماند و سپس مصرف می شود .


مقدار

ماده های حتمی برای غنی سازی کاه ـ

لاس ۴ تا ۱۰ کیلوگرم ـ

کاه ۱۰۰ کیلوگرم ـ

آب ۵۰ تا ۸۰ لیتر ـ

اوره ۴ کیلوگرم

سود

های غنی سازی کاه ۱) پانزده درصد به بها غذایی کاه طولانی تر می شود .

۲) پروتئین کاه بیشتر می شود .

۳) کاه خوش طعام می شود .

۴) درصورتی که در بی نیاز سازی کاه از ملاس نیز به کار گیری شود، انرژی آن عمده می شود .


نکته

های اساسی در تغذیه دام ۱) برای جلوگری از نفخ دام باید کاه غنی گردیده را یار با علوفه های خشک دیگر استفاده کرد . اندازه کاه بی نیاز گردیده را برای گوسفند از دویست گرم و برای گاو از سیصد گرم در روز شروع می کنند . اندک اندک این اندازه را بیشتری می کنند .

۲) سبوس به تنهایی، غذا کنسانتره به اکانت نمی آید . از دادن مقدار فراوان این غذا به دام خودداری فرمائید . چون منجر اندک شدن چربی شیر می شود .

۳) آرد گندم برای تغذیه نشخوارکنندگان مطلوب نیست . زیرا پروتئین مو جود در گندم منجر نفخ در گاو می شود .

همچنین حرکت شکمبه را قلیل می کند و سبب غم های گوارشی در دام می شود:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : سه شنبه 21 اسفند 1397


عدم استعمال از نژادهای گاو گوشتی نژادهائی گاو گوشتی به مراد تولید گوشت، به وجود آمده اند؛ که از سرعت ارتقاء وزن روزانهٔ بالا و ضریب تبدیل غذائی پائینی برخوردارند . سرعت افزایش وزن روزمره بالا، ارتفاع مقطع دورهٔ پروار را کاهش می دهد و در سود بازدهی استفاده از انرژی و پروتئین مصرفی به وسیله حیوان ارتقا می یابد . به علاوه نژادهای گوشتی در یک وزن مشخص اندازه چربی کمتری در بدن ذخیره می کنند و نسبت گوشت لخم به بافت استخوان و چربی عمده می‌باشد . این کارداران سبب ساز می شود تا اندازه گوشت تولیدی به میزان طعام مصرفی ارتقا یابد و از اتلاف مواد خوراکی جلوگیری گردد .

در ایران متأسفانه نژاد گاو گوشتی خاصی وجود ندارد .

در سود از گاو و گوساله عده های ژنتیکی بومی و نژادهای خارجی (عمدتاً هلشتاین) به دو منظور ایجاد گوشت و شیر استعمال می شود . سرعت ارتقاء وزن روزمره پائین و ضریب تبدیل غذائی بالا (مخصوصاً در عده ژنتیکی ساکن هر ساله سبب اتلاف حجم بالای مواد خوراکی می شود . به این ترتیب سفارش می گردد که یا از شیوه اصلاح نژاد مبادرت به سنتز نژاد گوشتی در مرزو بوم شود و یا این‌که نسبت به واردات نژادهای گوشتی متناسب با حالت محیطی اقدام لازم فیس گیرد .

ماشین آلات تولید خوراک دام

کار آوری مواد خوراکی صنعت ساخت غذا دام و طیور در دنیا پرورش قابل مراعات ای یافته می‌باشد . به طوری که در حالا حاضر مواد خوراکی، بسته به نوع محیط و سطح ایجاد حیوان زیر فرآیندهای گوناگون قرار می گیرند . این فرآیندها منجر ارتقاء ارزش غذائی، کاهش مواد ضدتغذیه ای، خودداری از فساد، بهبود حمل و نقل و کاهش ضایعات مواد خوراکی می گردد . در ذیل به مهمترین موردها و مساله در این خصوص اشاره شده میباشد .

کار آوری دانه های غلات دانهٔ جو فقط غله ای هست که به وسیله اکثر رشد دهندگان گاوشیری در جمهوری اسلامی ایران مسئله به کارگیری قرار می گیرد . تنها فرآیندی که در هم اکنون حاضر در مرزو بوم ما بر روی این ماده خوراکی چهره می گیرد . بلغور کردن آن به وسیله آسیاب های چکشی جان دار در گاوداری ها و کارخانجات طعام دام می‌باشد . این مراحل معمولی سبب ساز قطعه قطعه شدن دانه جو شده و کاهش عبور دانه جو سالم از دستگاه گوارش می گردد .

البته چون تجزیه پذیری نشاسته جو بالا می باشد و درصد کنسانتره مصرفی در گاوداری های شیری در ایران دوچندان بالا میباشد . گاوهای مصرف کننده مستعد ابتلاء به اسیدوز و لنگش می شوند . به علاوه آسیاب کردن بازدارنده از دفع قطعات جو نیز نمی شود . چرا که میزان غذا مصرفی گاوهای شیری بالا میباشد و به راحتی در کف اصطبل قطعات جو در مدفوع چشم می شوند . بنابراین هر ساله میزان متعددی جو که بخش اعظم آن از روش واردات تأمین می گردد از این نحوه هدر می رود .

غلطک زدن خشک و مرطوب، فلیک کردن، تف دادن و . . . فرآیندهائی می‌باشند که برای دانهٔ غلات استفاده می شوند . به کارگیری از این رویه ها مانند، راه آسیاب کردن به وسیله گاوداران قابلیت و امکان پذیر و مقرون به صرفه نمی باشد .

براین اساس نیاز می باشد تا کارخانجات خوراک دام که سالانه مقدار زیادی خوراک دام ساخت می نمایند این فرآیندها را برای دوری از اتلاف مواد خوراکی و به کار گیری با صرفه از آنها به عمل گیرند . چرا که ساخت تغییرات در سیستم دامپروری، بالا بردن بضاعت و توان تولیدی دام ها و توسعه و گسترش واحدهای متراکم رشد دام سوای مهیا سازی و کاربرد تکنولوژی مطلوب در تغذیه دام و طیور قابلیت پذیر نخواهد بود . گسترش صنایع غذا دام در کشورهای گسترش یافته نیز با همین انگیزه بوده هست . به نحوی که امروزه اشکال فراوان متعددی از صنایع و کارخانه های به فرمان ساخت طعام دام، طعام مکمل و مواد افزودنی سرگرم هستند .

در کشورهای آسیای هم هر چندین سابقه صنعت های سابقه صنایع طعام دام تقریبا نو می باشد، البته برخی کشورها همانند تایلند، چین و هند به ترقی های چشمگیری دست یافته اند . به عنوان مثال در مملکت چین پروژهٔ عظیمی در زمینهٔ گسترش صنایع خوراک دام برنامه ریزی گردیده میباشد که طی آن اندازه ساخت طعام دام از ۳۵ میلیون بدن کنونی به ۱۱۷ میلیون بدن تا سال ۲۰۱۰ خواهد رسید .

در کشور‌ایران با توجه به محدودیت تقریبا شدید طعام دام مرغوب و پائین بودن کیفیت منابع موجود، استفاده از علم و فن آوری مناسب برای بهبود بها غذائی مواد خوراکی و تبدیل آن ها به خوراکی با بها غذائی بالاتر و تأمین توازن مواد مغذی در غذا و استعمال حداکثر از هر واحد مواد خوراکی امری اجتناب ناپذیر می‌باشد . خوشبختانه از حیث سخت افزاری طی سال‌ها قبلی تجهیزات و تجهیزات مناسب و پیشرفته ای در مملکت آماده شده می باشد .

از پاراگراف کارخانجاتی در طول دوران مدت کوتاهی کار خویش را ابتدا کرده اند ولی متأسفانه از گنجایش کامل خویش استفاده نمی نمایند و تنها دو مراحل بی آلایش آسیاب کردن بعضا از اقلام کنسانتره و ترکیب کردن مواد خوراکی کنسانتره را انجام می دهند . همینطور اعمال سیاست های بعضاً اشتباه منجر گردیده است تا تولیدات این کارخانجات تنوع نداشته و بخش اعظم کارخانجات یک جور کنسانتره و در برخی از آن‌ها حداکثر سه گونه کنسانتره تولید شود .

به کارگیری با صرفه از فرآورده های فرعی گندم و ضایعات نان سبوس گندم، ۱۵ درصد دانهٔ گندم را تشکیل می دهد . سالانه حدود ۵/۱ میلیون بدن سبوس در کشور ایجاد می شود (مرکز آمار ایران، ۱۳۸۰) .

سبوس گندم گرچه ماده خوراکی ارزشمندی میباشد البته درصد فسفر آن بالا می باشد . نسبت مطلوب در بین کلسیم و فسفر جیره گاوهای شیرده ۵/۱ تا ۲ به یک هست . به کارگیری بیش از حد سبوس منجر کاهش این نسبت می شود .

در بخشها روستائی و بخش اعظم گاوداری های نصفه صنعتی استفاده از مکمل های کلسیم نظیر کربنات کلسیم نیز همگانی نمی باشد . بدین ترتیب نسبت غیرطبیی بین این دو عنصر لااقل می تواند به مقدار فقدان هر یک از آن ها ضرر آور باشد سبوس به چهره یارانه ای بین دامداران توزیع می شود و در مواقعی گاوداران آن را از راه‌های متعدد اخذ می نمایند . با توجه به ارزان بودن آن در بعضی از فصول سال درصد این ماده خوراکی در جیره ارتقاء می یابد، که باعث به بروز اختلال فوق در دامداری ها می شود . به علاوه دفع بیش از حد فسفر سبب به آلودگی آب های سطحی هم می شود .

سالانه حدود ۲۰ درصد نان تبدیل به ضایعات می شود که با اعتنا به حجم زیاد بالای مصرف نان در مرز و بوم ما، هر ساله حدود ۳۰۰ میلیون دلار گندم هدر می رود .

کارشناسان از ضایعات نان به تیتر بزرگترین حیف‌و‌میل ملی خاطره می نمایند . ولی در یک نگاه عمیق به این مسئله، متوجه خواهیم شد که این تنها بخش ناچیزی از ضرر و زیان و زیانی می‌باشد که مصرف نامطلوب نان به همراه دارااست . تقریباً اکثر ضایعات نان که به چهره نان های کم آب می باشد به مصرف تغذیه دام می ِسد . این نان های خش اکثراً به فیس کپک زده و دربردارنده سموم قارچی بوده که برای آدم دوچندان خطرناک و سرطان زا می باشد .:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : دوشنبه 20 اسفند 1397
معرفی
اشکال طعام دام الف
– علوفه ‏ها هرگونه غذا گیاهى و پرحجم که بها غذایى داشته باشد و خوش ‏خوراک نیز باشد، علوفه اسم دارد .
یونجه یابیده: این علوفه قیمت غذایى زیادى دارد . یونجه به عنوان یک غذاى عالى در تغذیه دام به خصوص براى گاو شیرى استعمال مى‏شود . پروتئین و کلسیم بالاى این علوفه علامت مرغوب‏بودن آن است . بازه زمانی برداشت یونجه وقتى میباشد که یک سوم بوته ‏ها به گل بنشینند . در جیره غذایى گاو شیرى، در میان دو تا چهار کیلوگرم یونجه در روز کافى و مطلوب است .
علف باغ: این علف در تغذیه گاو شیرى و پروارى به کار گیری مى‏شود . به استدلال داشتن رشته‏هاى بلند، نشخوار دام‏ها را بسیار مى‏کند . به علاوه در گاوهاى شیرى سبب بیشترشدن چربى شیر مى‏شود . براى جلوگیرى از خارج‏شدن پرسرعت خوراک‏هاى آردى از تن دام‏هاى پروارى از این علوفه به کارگیری مى‏کنند .
کاه به علت کم آب و پُرحجم‏بودن، ارزش غذایى زیادى براى دام‏ها ندارد . از نظر بها غذایى، کاه جو از کاه گندم خوب تر هست . همچنین کاه گندم از کاه برنج بهتر می‌باشد . براى دام‏هاى سنگین خوب تر میباشد که کاه به رخ رشته‏هاى بلند باشد . مصرف کاه باید کم و به اندازه لازم باشد . هر چه مقدار این علوفه در جیره غذایى دام‏ها بیشتر باشد، جلوى هضم و مصرف اکثر خوراک را مى‏گیرد . بهت راست کاه را مدام آن‌گاه از خوراک‏هاى دیگر به دام‏ها داد .
در صورتیکه کاه و علوفه‏هاى مثل آن به صورت غنى شده به دام‏ها داده شوند . قیمت غذایى بخش اعظم مى‏دارند . براى گاوهاى خشک مى‏توان مقدار بیشترى از این علوفه در جیره غذایى قرار داد .
سیلوها: براى به کارگیری بیشتر و خوبتر از علوفه‏هاى کم آب و هضم خوبتر این علوفه‏ها، آن‌ها را سیلو مى‏کنند .
ب
– خوراک‏هاى فشرده شده یا کنسانتره دامى علوفه
‏هاى آردى و خوراک‏هایى که از رشته‏هاى کمى تشکیل شده‏اند رإ؛ خوراک‏هاى کنسانتره‏اى مى‏گویند . وقتى میزان مشخصى از ماده‏هایى مانند جو، سبوس، تفاله چغندر قند، کنجاله تخم پنبه را با تکمیل‏کننده‏هاى معدنى و ویتامینى ترکیب کنند، خوراک کنسانتره تهیه و تنظیم مى‏شود .
براى برطرف‏کردن نیاز غذایى دام‏هایى که ساخت بالایى دارند، علاوه بر علوفه می بایست اندازه مشخصى از کنسانتره دامى نیز به کارگیری کرد . به گاوهاى بومى و دورگ روستایى که عمده از هشت کیلوگرم شیر ساخت مى‏کنند، می بایست مقدار مشخصى کنسانتره دامى بخشید .
به دامداران عزیز سفارش مى‏شود در شرای خوراک را از کارخانه خریدارى مى‏کنند، در هنگام تهیه و تنظیم و مخلوط کردن کنسانتره در کارخانه حضور داشته باشند . به این ترتیب، مى‏توانند کنترل نمایند که از هر ماده‏اى به میزان معین و اضطراری در کنسانتره مخلوط شده است و جلوى هرگونه تقلب گرفته شود .
براى تنظیم کنسانتره به وسیله خود دامدار، مى‏توانید از امر زیر به کار گیری نمائید . این فرمان براى گاو شیرى که در میان آبادی تا پانزده کیلوگرم شیر ساخت مى‏کند، مناسب است .
اندازه جو سى و پنج تا چهل درصد، سبوس گندم سى تا سى و پنج درصد، تفاله چغندر قند هشت تا ده درصد، کنجاله تخم پنهب پنج تا هفت درصد، نمک نیم درصد و سبوس برنج شش تا هشت درصد می بایست باشد . به این ماده‏ها مقدارى کربنات کلسیم یا این که دى‏کلسیم فسفات نیز اضافه مى‏کنند .
نکته‏هاى
اساسی در تغذیه مخلوط علوفه و کنسانتره براى گاوهاى شیرى روستایى که ایجاد شیر آن ها به هفت تا هشت کیلوگرم مى‏رسد، اضطراری نمیباشد که از کنسانتره به کار گیری کنید . با علوفه‏ هاى مرغوب مى‏توان نیاز غذایى این دام‏ها را برطرف کرد . ولى براى گاوهایى که در روز عمده از هشت کیلوگرم شیر ایجاد مى‏کنند، بایستی از کنسانتره استفاده کرد .
براى این گاوها در برابر هر یک کیلوگرم شیر تولیدى، نیم کیلوگرم کنسانتره دامى لازم میباشد . براى مثال اگر گاوى چهارده کیلوگرم شیر ساخت مى‏کند، می بایست روزانه هفت کیلوگرم کنسانتره به اضافه مقدار لازم علوفه تازه و مرغوب بخورد .
تغییر‌و تحول جیره غذایى دام می بایست با احتیاط کم‏کم انجام شود . تا باعث کم‏شدن ساخت نشود . در صورتیکه در غذاى دام از ضایعات به کار گیری مى‏شود می بایست با اعتنا به نوع ماده افزودنى از مقدار کنسانتره ناچیز کرد .
علوفه‏هاى سبز، رطوبت زیادى دارند . به همین عامل دو تا سه برابر علوفه‏هاى کم آب می بایست مصرف شوند . درصورتی که بتوان علوفه و کنسانتره را به طور بدون نقص ترکیب کرد، خیلى مطلوب میباشد . درصورتی که این فعالیت انجام نشد، سعى فرمایید مسافت زمانى در بین تغذیه با علوفه و کنسانتره خیلى اندک باشد .
براى بیشترشدن مقدار تولیدشیره مى‏توان تا حدودى از کنسانتره دامى استفاده کرد . مصرف بسیار کنسانتره سبب ساز کم‏شدن چربى شیر مى‏شود . در این شرایط باید از علوفه‏هاى مرغوب با رشته‏هاى بلند و کنجاله تخم پنبه استعمال کرد .
امر
تهیه و تنظیم کسانتره براى گوساله‏هاى پروارى میزان چهل تا چهل و پنج درصد جو، سى تا سى و پنج درصد سبوس، قریه تا دوازده درصد تفاله چغندر، سه تا پنج درصد کنجاله تخم پنبه، هشت تا ده درصد سبوس برنج را با مقدارى کربنات کلسیم مخلوط فرمایید . سپس در اختیار دام‏ها بگذارید .
فراهم‏کردن
طعام اضطراری براى دام‏هاى مختلف کلیه دامها براى تولید می بایست انرژى و پروتئین کافى مصرف کنند . میزان مصرف ماده‏هاى غذایى دام‏ها با نیز فرق مى‏کند .
الف – گاوهاى شیرده: این گاوها به برهان تولید شیر، خوراک‏هایى اضطراری دارند که پروتئین زیادى داشته باشند . ادغام علوفه‏هایى مانند یونجه کم آب با کنسانتره دامى که انرژى کافى داشته باشند، مضاعف مناسب میباشد .
مقدار طعام براى این دام‏ها به گونه دام حک هبومى می‌باشد یا این که دورگ و مقدار شیر تولیدى بستگى دارد . میزان ماده غذایى خشک براى گاوى که دوازه کیلوگرم در روز شیر مى‏دهد و پانصد کیلوگرم وزن دارد، روستا کیلوگرم می باشد . دو کیلوگرم از این میزان باید کنسانتره باشد .
در ابتداى دوره شیروارى چون دام وزن زیادى را از دست داده و اشتهاى کمترى دارد، باید از علوفه‏هاى مرغوب و کنسانتره خوب به کارگیری کرد . به علاوه از دادن علوفه‏هایى مانند کاه و سبوس برنج بایستی خوددارى شود .
ب
– گاوهاى کم آب آبستن در پایان عصر شیروارى یعنى سه ماه پیشین از زایمان کم‏کم می بایست از اندازه کنسانتره دامى و علوفه‏هاى مرغوب کم کرد . به جاى آن مى‏توان، خوراک‏هاى کم‏ارزش‏تر را در غذاى دام قرار داد . یعنى مى‏توان به طور کامل از علوفه استفاده کرد و دیگر به دام‏ها کنسانتره نداد . استفاده دوچندان از غذاى آردى در گاوهاى خشک سبب ساز چاقى آنها مى‏شود . در نتیجه، سخت‏زایى و بیشترشدن هزینه‏ها را به دنبال داراست .
دو هفته قبل از زایمان، کم کم میزان کنسانتره در غذاى دام را اضافه کنید . همینطور از علوفه ‏هاى مرغوب مثل یونجه می بایست در طعام دام به کار گیری کرد .
ج
– گوساله ‏هاى پروارى سه ماهه اولیه زمان پروار: در این دوره، استخوان‏ها و اندام گوساله‏ها پرورش مى‏کند . براین اساس گوساله‏ها به خوراک‏هایى نیاز دارند که پروتئین زیادى داشته باشند . براى این کار، علوفه‏هایى مثل یونجه و علف باغ مناسب میباشند . به علاوه در ادغام کنسانتره باید از کنجاله تخم پنبه استفاده کرد . همچنین استعمال از کربنات کلسیم یا این که پودر آهک و خوراک‏هاى کلسیم‏دار ضرورى است .
اضافه‏وزن روزمره در این دوره، با هزینه کمتر و سرعت بیشتر انجام شود . بنابراین، پروار دام‏هاى برنا از حیث اقتصادى باصرفه‏تر می‌باشد .
سه ماهه دوم پروار: در این عصر گوساله ‏ها رشد ابتدایى خود را انجام داده‏اند . در نتیجه، استخوان‏ها و اندام‏ها رویش کمترى دارا‌هستند . بنابراین، براى پروار و چاق‏شدن گوساله‏ها می بایست از خوراک‏هاى پرانرژى و علوفه‏هایى که تا حدودى مرغوب هستند، به کارگیری کرد .
آرد جو، تفاله چغندر قند، ملاس، علف گلشن و مقدارى یونجه و کاه براى این عصر مناسب می‌باشند . در این دوره براى اضافه‏شدن وزن گوساله‏ها باید هزینه بیشترى کرد . همینطور هفتاددرصد غذاى دام بایستی از کنسانتره دامى که مواد پرانرژى دارد، تشکیل شود .


:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : يکشنبه 19 اسفند 1397
1-
ساختمان وتاسیسات : عمل
منزل های طعام دام باید به جور ای طراحی شوند: 1-
از ورود آلودگی وهمچنین ناقلین این دست اندرکاران به درون گروه دوری نمایند 2- فرآیند عملیات ایجاد ، محافظت وپاکسازی را تسهیل نموده والودگی خوراک رابه حداقل برسانند .
3-
مخازن ، لوله ها ، وتچجهیزات از مواد مناسب که امکان آلودگی کمتر وپاکسازی بخش اعظم دارا هستند تهیه و تنظیم شود 4-
آب مورد مصرف دارنده استاندارد های بهداشتی وکیفیت برای ایجاد طعام دام باشد 5- فاضلاب ومواد زاید به نحو بهداشتی دفع گردند .
2
– ایجاد ، فرآوری ، حفظ ، حمل و نقل و توزیع طعام دام و مواد اولیه الف : کلیه دست اندرکاران کارخنجات طعام دام در قبال اصول GMP مسئولیت دارا هستند .
ب : در کلیه پروسه تولید خطرها بهداشت GMP شامل مورد ها ذیل بوده که موادسازنده مدیر ایجاد مسئول در اختیار گرفتن آن می باشند .
1
– ورود آلودگی در چرخه تولید از خارج 2
– افزایش میزان آلودگی از حد مجاز بدلیل حالت مراقبت یا فرآفری نامطلوب 3
– کارایی حفظ و کالیبراسیون امکانات : الف – همه ابزارهای کمیت سنج ( ترازوها ، دماسنجها و . . . ) باید دارنده برنامه کالیبراسیون باشند .
ب – همه دستگاه ها باید دارای دستورالعمل شیوه فعالیت با دستگاه باشند .
4
– روشهای بازرسی و در اختیار گرفتن : الف - شامل همه رینگ های زنجیره ساخت می باشد .
ب – دارای زمانبندی منظم و سیستم بایگانی مستندات می باشد .
ج – سیستمهای بازرسی می بایست براساس تحلیل خطرها عینی و متناسب با حالت طراحی و اجرا گردند .
واضح می‌باشد که این سیستم ها بایستی با استانداردهای فی مابین المللی راجع به بازرسی و کنترل همخوانی داشته باشد .
5
– نمونه برداری ، آزمایش و کنترل در تمام مراحل تولید الف - هر کارخانه طعام دام بایستی دارنده واحد در دست گرفتن کیفیت ( Quallity Control ) باشد .
ب – نمونه برداری ها براساس اصول استاندارد مثال برداری و رعایت میزان ها و مقادیر بوسیله واحد در دست گرفتن کیفیت صورت پذیرد .
ج – در اختیار گرفتن های حین تولید و بازرسی پروسه فرآوری به عهده واحد در اختیار گرفتن کیفیت می‌باشد .
د – آزمایشگاه داخلی یا تست اکرودیته برای همکاری باید دارنده حالت استاندارد باشد .
ه – هر آزمایشگاه آنالیز و میکروبی مواد غذایی می بایست دارای واحد تضمین کیفیت باشد .
6
– نماد گذاری یا لیبل آرم یا Lable باید هم خوانی بر همگی ملزومات قانونی و اطلاعات مربوط به خوراک دام و طیور باشد .
7
– ردیابی و ثبت سابقه غذا دام و مواد اولیه قابلیت و امکان ردیابی طعام دام، مواد اولیه و افزودنی‌ها باید از طریق تصویب مناسب داده ها برای فراخوانی و توده آوری به موقع و موءثر محصولاتی که اثرات غیرمناسب (قطعی و یا محتمل) بر سالمی مصرف‌کنندگان دارند، میسر شود .
8
– فراگیری کارکنان : همه کارکنانی که با تولید، انبارداری و جابجائی غذا دام در ارتباط می‌باشند باید به حد کافی آموزش‌دیده و در مورد نقش و مسئولیت خود درحفظ ایمنی غذایی آگاه باشند .
خطرات
بهداشتی دارای ارتباط با غذا دام خوراک دام و مواداولیه آن باید دارای استانداردهای ایمنی باشند .
اندازه مواد نا مناسب در غذا دام باید حداقل باشد تا میزان تجمعی آن در غذای آدم کمتر ازمیزان مخاطره انگیز (برای تندرست انسان) باشد .
یادآوری1- قوانین کدکس در زمینه حداکثر مجاز مانده ها (MRL) و حداکثر مجاز مانده مواد خارجی در خوراک دام بایستی رعایت شود . .
یادآوری2- حداکثر میزان مانده های گزینش گردیده برای غذای بشر (مانند مقررات کدکس)، در انتخاب دست کم استانداردهای ایمنی طعام دام می تواند زمینه به کارگیری قرار گیرد .
اقدامات
بهداشتی و در اختیار گرفتن آفات غذا دام و مواد اولیه، ماشین‌آلات فرآوری، امکانات مراقبت و محیط فضا آن ها باید از تمیزکاری لازم برخوردار بوده و برنامه های موثر در در اختیار گرفتن آفات باید در مسئله آنان اجرا شود .
وسایل و تجهیزاتی که در تولید، فرآوری، حمل و نقل، انبارداری، انتقال، جابجایی و توزین خوراک دام به کارگیری می گردند بایستی به رخ کاملاً تمیز محافظت شوند .
یادآوری- برنامه های پاکیزه سازی باید موثر باشند و به نحوی اجرا گردند که باقیمانده پاک‌کننده‌ها و گندزداها را به دست‌کم برسانند .
نقش
اداره دامپزشکی : مهمترین عوامل ایجاد بیماری ها ، باکتری ها خصوصا سالمونلا ومهمترین منشا انتقال آلودگی به بشر مال های دامی است،سازمان دامپزشکی مرزوبوم مسوولیت تندرست طعام دام و طیور را بر عهده داشته و در آنالیز بیماری های دامی شناسایی مناطق و منابع کثیف راه و روش سرایت و شیوه انتشاربیماری ها خود را مسول و مکلف به رعایت ضابطه می داند آنالیز بهداشتی چراگاه ها ، مراتع و محاسبه بر کارخانه های خوراک دام ، ورود و صادر شدن هر گونه مواد غذایی متراکم و کامل کننده های غذایی دام از دیگر وظیفه های اداره دامپزشکی سرزمین میباشد .
از
دیگر برنامه های آینده سازمان دامپزشکی به مراد ارتقای سطح کیفی و بهداشتی غذا دام ، طیور و آبزیان مواردی به شرح تحت می باشد 1-استمرار
عمل کمیته علمی وفنی کارخانجات تهیه و تنظیم طعام دام ، کنسانتره و مراکز تبدیل ضایعات کشتارگاهی
2- منفعت گیری از مشورت مراجع دربین المللی ذی صلاح در قالب همیاری مشترک پروژه ای 3- اعمال اصول GMP در کارخانجات تنظیم خوراک و مراکز مراقبت مواد نخستین ذی‌ربط .

4- اجرای سامانه HACCP درکلیه روند تولید طعام دام وطیور
5- توسعه وتوسعه تمدن بسته بندی و برچسب گذاری خوارک فراهم دامی
6- بسط چک های بهداشتی در همگی فرآیند تهیه خوارک از مبدا ساخت یا واردات تا تهیه کالا نهایی و مصرف آن
7- تغییر‌و تحول شرایط و با صرفه سازی ساختار حمل و نقل خوراک دام و ارتقای سطح بهداشت آن
8- رویه اندازی واحدهای شتسشو و ضد عفونی کامیون های حمل و نقل مواد و طعام دامی قبل وبعد از بارگیری و تخلیه
9- اجرای دین نامه ها و امر العمل های بهداشت سازمان دامپزشکی در مورد موقعیت بهداشتی واصول فنی انبارها و مرکزها فرآوری خوراک دام در واحدهای پرورش دام در هنگام صادر شدن و یا تمدید پروانه بهداشت این مراکز 10-آموزش
ناظرین بهداشت مدیران و شاغلین مرکز ها پرورشی دام طیور و آبزیان و کارخانجات ایجاد خوارک دام 11- جایگزینی خط مش به کار گیری از غذا دام فراهم به جای تولید طعام در واحدهای پرورشی دام طیور و آبزیان .


:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : شنبه 18 اسفند 1397

بهداشت

دستگاه شیردوش در منزلت شیردوشی گاوداری گاوها برای شیر دوشی باید به محل دیگری غیر از اصطبل مراقبت دام برده شوند این امر علاوه بررعایت بهداشت شیر دوشی اولین برنامه تحریک گاو برای ترشح هورمون اکسی توسین ( Oxytocine) است که سبب ساز آزاد شدن شیر و ریلکس شدن پستان وعضلات حلقوی اسفنکتر و دوشیدن کامل شیر در شیر دوشی می شود . رعایت بهداشت در سالن شیردوشی مهم ترین سطح تولید شیر بهداشتی با بار میکروبی قلیل می باشد از این نظر بایستی اعتنا داشت که شیر تولیدی از دام سلامت مدام فاقد آلودگی می باشد ودر صورتیکه مجرای پستان دام را قبلا”‌خوب ضدعفونی کرده باشیم در اینجا آلودگی شیربستگی به رعایت بهداشت و راهبرد های بهداشتی دارد . دیوارها و کف شیر دوشی می بایست قابل شستشو و ضد عفونی باشد معمولا”‌سیمانی یا این که کاشی کاری می گردد سالن شیردوشی باید دارنده روشنایی وتهویه کافی و درب و پنجره های توری دار دارای سیستم آب سرد وگرم کافی برای شستشو باشد . آب قضیه به کارگیری اهمیت متعددی در بهداشت شیردارد واز حیث فیزیکی بایستی پاک و عاری از آلودگیهای میکروبی باشد چرا که بامید شستشو خود برهان تکثیر آلودگی در شیر وسیستم شیردوشی می‌شود . براین اساس آزمایش آب پیشین از به کارگیری اضطراری میباشد ودرصورت لزوم آنرا با کلرویاسیستم تصفیه بایستی بهداشتی کرد .اگر از سیستم شیردوشی به کارگیری میگردد لوله های انتقال شیر باید ازنوع استیل و مخازن هم از دسته استیل باشد سیتم فاضلاب وهدایت آب پس از شستشو دارنده شیب مطلوب باشد .

ضوابط

بهداشتی شیردوشی انگیزه تعیین قوانین و روشهای درست دوشش شیر از نقطه لحاظ بهداشتی می باشد .

الف-

روند مقدماتی دوشش: 1- مهیا کردن دام 2- شستشو و تمیز کردن پستان دام با آب ولرم حدود 40 رتبه سانتیگراد یار ماده ضدعفونی کننده به نحوی که ضمن پاک کردن مواد فرنگی و چربیهای دور و اطراف پستان دام . صدمه ای به اعضاء‌پوست پستان وارد ننماید .

3- کم آب کردن پستان پس از شستشو و تمیز کردن با حوله یا دستمال کاغذی یک بار مصرف .

یاداوری : شستشوی و ضد عفونی پستان می بایست در دوران کوتاه انجام گیرد ،‌تمیز نگهداشتن محل حفظ دام شیری بهترین خط مش کاهش برهه زمانی شستشو می باشد .

4- خارج کردن قطرات اول شیر از پستان (‌رگ گیری)‌به داخل یک ظرف یا این که بر روی صفحه مشبک ویا برگه سیاه بمنظور کنترل آلودگی پستان ها ،‌ وجود ناهنجاریها در شیرخام از قبیل خون ، ‌رنگ عادی ولخته انجام می گیرد .

ماشین آلات تولید خوراک دام

یاد آوری : ‌رگ گیری موجب حصول اطمینان از بازکردن منافذ پستان وخروج شیر اول که ممکن میباشد دربردارنده مقدار زیادی باکتری باشد رخ می‌گیرد . بنابراین از ریختن آن برروی کف تالار شیردوشی می بایست اجتناب شود .

5- فرد شیردوش بایدسالم ودارای ناخن کوتاه وعاری از هرگونه ابتلاء به بیماریهای عفونی مزمن ومشترک در بین آدم ودام باشد .

6- فرد شیردوش در مدت شیردوشی می بایست ملبس به لباس عمل مطلوب شامل روپوش .کلاه .دستکش وچکمه باشد .

7- محل شیردوشی باید داری نورکافی و تهویه مناسب بوده و دوشش شیر درمحیطی پاک وعاری از هرگونه گردو غبار و عطر انجام گیرد .

8- شیردوشی می بایست در محیطی ساکت وآرام انجام گیرد .

یاداوری : از هرگونه تغذیه دام درحین شیردوشی به خواسته خودداری از ساخت گردو خاک جلوگیری گردد .

قوانین

بهداشتی وفنی تاسیسات شیردوشی:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : پنجشنبه 16 اسفند 1397
خوراک‏هاى
علوفه ‏اى و کنسانتره دام الف
- علوفه ‏ها هرگونه طعام گیاهى و پرحجم که قیمت غذایى داشته باشد و خوش‏خوراک هم باشد، علوفه اسم داراست .
یونجه : این علوفه ارزش غذایى زیادى داراست . یونجه به عنوان یک غذاى عالى در تغذیه دام به خصوص براى گاو شیرى استفاده مى‏شود . پروتئین و کلسیم بالاى این علوفه نماد مرغوب‏بودن آن می‌باشد . دوران برداشت یونجه وقتى است که یک سوم بوته‏ها به گل بنشینند . در جیره غذایى گاو شیرى، میان دو تا چهار کیلوگرم یونجه در روز کافى و مناسب هست .
علف باغ: این علف در تغذیه گاو شیرى و گاو پروارى به کارگیری مى‏شود . به ادله داشتن رشته‏ هاى بلند، نشخوار دام‏ها را زیاد مى‏کند . به علاوه در گاوهاى شیرى سبب بیشترشدن چربى شیر مى‏شود . براى جلوگیرى از خارج‏شدن پرسرعت خوراک‏هاى آردى از تن دام‏هاى پروارى از این علوفه استعمال مى‏کنند .
کاه به علت کم آب و پُرحجم ‏بودن، بها غذایى زیادى براى دام‏ها ندارد . از حیث ارزش غذایى، کاه جو از کاه گندم خوبتر است . همچنین کاه گندم از کاه برنج بهتر هست . براى دام‏هاى سنگین خوبتر می باشد که کاه به رخ رشته‏هاى بلند باشد . مصرف کاه باید کم و به اندازه واجب باشد . هر چه میزان این علوفه در جیره غذایى دام‏ها اکثر باشد، جلوى هضم و مصرف بخش اعظم خوراک را مى‏گیرد . بهت راست کاه را مدام بعد از خوراک‏هاى دیگر به دام‏ها داد .
در شرای کاه و علوفه‏هاى مثل آن به صورت غنى گردیده به دام‏ها داده شوند . ارزش غذایى بخش اعظم مى‏دارند . براى گاوهاى کم آب مى‏توان میزان بیشترى از این علوفه در جیره غذایى قرار اعطا کرد .
سیلوها: براى استعمال عمده و خوب تر از علوفه‏ هاى خشک و هضم بهتر این علوفه‏ها، آنان را سیلو مى‏کنند .
ب
- خوراک‏هاى فشرده شده یا کنسانتره دامى وقتى اندازه مشخصى از ماده‏هایى مثل جو، سبوس، تفاله چغندر قند، کنجاله تخم پنبه را با تکمیل‏کننده‏هاى معدنى و ویتامینى ادغام کنند، خوراک کنسانتره تنظیم مى‏شود .
براى برطرف‏کردن نیاز غذایى دام‏هایى که ایجاد بالایى دارند، علاوه بر علوفه باید میزان مشخصى از کنسانتره دامى نیز به کارگیری کرد . به گاوهاى بومى و دورگ روستایى که عمده از هشت کیلوگرم شیر ساخت مى‏کنند، باید مقدار مشخصى کنسانتره دامى داد .
به دامداران عزیز پیشنهاد مى‏شود اگر غذا را از کارخانه خریدارى مى‏کنند، در هنگام تهیه و ترکیب کردن کنسانتره در کارخانه حضور داشته باشند . به این ترتیب، مى‏توانند کنترل کنند که از هر ماده‏اى به میزان مشخص و معلوم و لازم در کنسانتره ترکیب شده است و جلوى هرگونه تقلب گرفته شود .
براى تهیه و تنظیم کنسانتره به وسیله خویش دامدار، مى‏توانید از دستور ذیل به کار گیری نمائید . این امر براى گاو شیرى که دربین روستا تا پانزده کیلوگرم شیر تولید مى‏کند، مطلوب میباشد .
اندازه جو سى و پنج تا چهل درصد، سبوس گندم سى تا سى و پنج درصد، تفاله چغندر قند هشت تا ده درصد، کنجاله تخم پنهب پنج تا هفت درصد، نمک نیم درصد و سبوس برنج شش تا هشت درصد باید باشد . به این ماده‏ها مقدارى کربنات کلسیم یا این که دى‏کلسیم فسفات نیز بیشتر مى‏کنند .
نکته‏هاى
حیاتی در تغذیه ادغام علوفه و کنسانتره براى گاوهاى شیرى روستایى که ساخت شیر آنها به هفت تا هشت کیلوگرم مى‏رسد، حتمی نمی‌باشد که از کنسانتره به کار گیری فرمائید . با علوفه‏هاى مرغوب مى‏توان نیاز غذایى این دام‏ها را برطرف کرد . ولى براى گاوهایى که در روز بخش اعظم از هشت کیلوگرم شیر تولید مى‏کنند، بایستی از کنسانتره به کارگیری کرد .
براى این گاوها در برابر هر یک کیلوگرم شیر تولیدى، نیم کیلوگرم کنسانتره دامى حتمی می باشد . براى مثال اگر گاوى چهارده کیلوگرم شیر ساخت مى‏کند، باید روزانه هفت کیلوگرم کنسانتره به طولانی تر میزان حتمی علوفه نو و مرغوب بخورد .
تغییر و تحول جیره غذایى دام می بایست با احتیاط کم‏کم انجام شود . تا باعث کم‏شدن ساخت نشود . در صورتی‌که در غذاى دام از ضایعات به کارگیری مى‏شود باید با دقت به نوع ماده افزودنى از اندازه کنسانتره کم کرد .
علوفه‏هاى سبز، رطوبت زیادى دارا هستند . به همین ادله دو تا سه برابر علوفه‏هاى خشک می بایست مصرف شوند . در‌صورتی‌که بتوان علوفه و کنسانتره را به طور بدون نقص مخلوط کرد، خیلى مطلوب است . درصورتی که این عمل انجام نشد، سعى فرمایید مسافت زمانى بین تغذیه با علوفه و کنسانتره خیلى اندک باشد .
براى بیشترشدن مقدار تولیدشیره مى‏توان تا حدودى از کنسانتره دامى به کار گیری کرد . مصرف دوچندان کنسانتره سبب کم‏شدن چربى شیر مى‏شود . در این وضعیت باید از علوفه‏هاى مرغوب با رشته‏هاى بلند و کنجاله تخم پنبه استعمال کرد .
فرمان
تنظیم کسانتره براى گوساله‏هاى پروارى اندازه چهل تا چهل و پنج درصد جو، سى تا سى و پنج درصد سبوس، قریه تا دوازده درصد تفاله چغندر، سه تا پنج درصد کنجاله تخم پنبه، هشت تا آبادی درصد سبوس برنج را با مقدارى کربنات کلسیم مخلوط فرمایید . بعد از آن در اختیار دام‏ها بگذارید .
فراهم‏کردن
خوراک اضطراری براى دام‏هاى مختلف همه دامها براى ایجاد می بایست انرژى و پروتئین کافى مصرف نمایند . اندازه مصرف ماده‏هاى غذایى دام‏ها با نیز فرق مى‏کند .
الف - گاوهاى شیرده: این گاوها به عامل تولید شیر، خوراک‏هایى حتمی دارا هستند که پروتئین زیادى داشته باشند . ترکیب علوفه‏هایى نظیر یونجه کم آب با کنسانتره دامى که انرژى کافى داشته باشند، بسیار مطلوب می باشد .


:: برچسب ها : ماشین آلات تولیدخوراک دام ,
ن : علی پور
ت : چهارشنبه 15 اسفند 1397

این روش به تولیدکنندگان گاو شیری، این امکان را می دهد تا گاوهای شیری برتر و پرتولید را با اسپرم دارای کروموزوم X به منظور تولید تلیسه ها، و گاوهای ماده با تولید پایین تر را با اسپرم دارای کروموزوم Y از نرهای گوشتی به منظور تولید گوساله های نر، تلقیح کند. پس با استفاده از این روش همیشه می توان، تلیسه جایگزین را از گاوهای شیری با تولید بالا و گوساله نر آمیخته تیپ گوشتی با ارزش بالا را از گاوهایی که تولید پایین دارند، بدست آورد. در صنعت گاو گوشتی، نیز، ماده ها با عملکرد بالا می توانند با اسپرم دارای کروموزوم X به منظور تولید تلیسه به عنوان جایگزین آمیزش داده شوند، که در نتیجه آن ، سرعت پیشرفت ژنتیکی درون گله نیز افزایش می یابد. کاربرد دیگر این روش می تواند در توسعه و افزایش لاین های مادری و آمیخته های تجارتی باشد. استفاده از اسپرم تعیین جنس شده ، افزایش گاوهای ماده گله با صفات مادری عالی را ( بازده تولیدمثلی بالا، تولید شیر خوب و رفتار مادری مناسب ) به منظور آمیزش با نرها برای تولید فراهم خواهد ساخت که اغلب گوساله هایی با صفت پرواری و لاشه خوب، تولید می کنند. با اجرای این تکنینک، امکان سازگار کردن گاوهای ماده با محیط و تولید گوساله‌ های یکنواخت‌تری که گوشت با کیفیت بالا تولید می کنند، نیز وجود خواهد داشت.

ماشین آلات تولید خوراک دام

در حال حاضر، در حالیکه، اسپرم تعیین جنس شده در مطالعات نامحدودی از تولید جنین در محیط آزمایشگاه استفاده می شود، هزینه بالا و بازده پایین آن در صورت کاهش قابلیت زنده ماندن اسپرم ها، نشان می دهد که اسپرم تعیین جنس شذه از طریق این تکنولوژی، هنوز برای استفاده وسیع در تلقیح مصنوعی، مناسب نمی باشد. این روش که بر اساس میزان DNA انجام می گیرد، به درجه بالایی از مهارتهای تکنیکی نیاز دارد و دربرگیرنده تعدادی از روش های مشخص و اصلاح شده می باشد.
شکل 1: تعیین جنسیت بر اساس اسپرم، یک هدف درازمدت صنایع شیر و گوشت دنیا بوده است. جداکردن و تقسیم اسپرم های گاو نر بر اساس میزان DNA ، به دو گروه تولیدکننده جنس نر و جنس ماده، در حال حاضر با 90 درصد دقت کار، انجام می شود.
با این وجود، علم جدید پروتئومیکس ، روش دیگری را برای توسعه روش علمی و اقتصادی تعیین جنس اسپرم، پیشنهاد کرده است. به این ترتیب که، با استفاده از پروتئینهای ویژه کروموزوم جنسی (Scsps ) ، که بر روی سطح اسپرم قرار دارند، به منظور پیشرفت روش جداسازی کروموزومهای جنسی X و Y در اسپرم ها، اجرای یک روش ایمنولوژیکال را فراهم می سازد که برای اسپرم ها کمتر مضر و مخرب خواهد بود. (شکل 3 )
در این روش، آنتی بادیها، اسپرم ها از یک جنس را به یکدیگر چسبانده و پیوند می دهند و اسپرمی که معلق مانده و ترکیب نشده، از جنس مخالف بوده که می تواند به راحتی جدا شود و برای امر تلقیح مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد.
شکل 2: پروتئینهای شناخته شده ویژه کروموزوم جنسی بر روی سطح اسپرم، که یک روش ایمونولوژیکی را برای جداسازی جنس اسپرم فراهم می کند و این روند برای اسپرم کمتر مضر و مخرب است.
بطور کلی این تکنولوژی، به دامداران کمک می کند تا جنس مطلوب خود را به هر میزان که موردنیاز است، بدون تولید جنس دیگر، افزایش دهند. به گفته محققین، این روش جدید، می تواند، بطور بالقوه سالانه، میلیونها دلار را در صنعت پرورش گاو ذخیره کند.
1- سیتومتری : شمارش سلولها با استفاده از سیتومتر
2- پروتئومیکس : یک زمینه جدید علمی در مطالعات ژنتیکی است که به بررسی تمامی پروتئینهای بیان شده توسط یک ژنوم می پردازد، که شامل شناسایی پروتئینهای بدن، تعیین وظایفشان و ... می باشد. پروتئومیکس بسیار به مطالعه ژنوم پیوسته است.
3- ترمینال – کراس : یک شیوه تلاقی گری است که در آن همه نتاج حاصل از تلاقی ( آمیخته گری ) فروخته و یا کشتار می شوند و در گله جایگزین مورد استفاده قرار نمی گیرند.

:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : سه شنبه 14 اسفند 1397
این برنامه نه صرفا برای حیوان‌ها شیری بلکه برای دامداریهای صنعتی و همچنین برای سایر دامها که به رخ ‏انفرادی محافظت می شوند قابل پیشنهاد هست . این مطلب در مورد چهار متاع آماده آمده از گیاهان که هیچ ‏ماده شیمیایی در آن وجود ندارد به دعوا می پردازد . استفاده از این فراورده ها به معنای پیشگیری از بسیاری از ‏مشکلاتی می‌باشد که فراروی دامداریهای شیری مدرن قرار دارد‏‎ .‎مقدمه‎:‎
‎ ‎گاوهای شیری منشاء تولیدات غذائی با کیفیت بالامثل شیر هستند از شیر کره،پنیر، ماست، و دیگر فراورده های ‏با ارزش غذایی بالا بدست می آید . همچنین گاوهای ماده تولید گوساله ها را به عهده دارا هستند .
چرخه ایجاد گاوهای ‏شیری به پنج تراز کلیدی تقسیم میشود‎:‎ ‎-‎دوره استراحت وقتی ,که حیوان خویش را برای وضع حمل و شیر دهی بعدی فراهم می کند .این دوره عصر کم آبی ‏نامیده می شود‏‎ .‎
‎-‎دوره
افزایش سریع ساخت شیر ، 70 روز اولیه شیر دهی ‎-‎دوره
آبستنی و گوساله زایی ‎-‎یک
زمان اجتناب ناپذیر که منحنی تولید به سمت زیر رانده می شود بوسیله پروژسترون در تراز آبستنی ‏اعمال می شود‏ ‎-‎دوره
ای که برای شیر دهی بعدی اهمیت دارد، اساس آبستنی بعدی مهیا می گردد،66 روز آن‌گاه از گوساله زایی بصورت
ایدال یک گاو در حدود 66 روز آن‌گاه از زایمان حامله می شود‏ از این رو شاخص گوساله زاییCalving index ‎‏365‏‎ ‎روز می باشد . بطور متوسط یک گاو 307 روز شیر ‏در سال می دهد . و بدین ترتیب طول زمان کم آبی آن 60 روز هست . با این حالا فاکتور های متعددی می باشند که با ‏این فرایند مخالفت می کنند ،برخی از این فاکتور ها دربرگیرنده مورد ها ذیل می باشد‎ .‎
جفت
ماندگی و اندومتریت اختلال
در فعالیت پستان اختلالات
دستگاه گوارش تاخیردر
آبستنی مواد
، روشها و بحث‏ ایجاد شیر در گاوهای شیری از استارت زمان شیر دهی ارتقاء می یابد و زمانی که گاو آبستن می شود ایجاد ‏شیر رو به کاهش می گذارد تا وقتی که به زمان کم آبی برسد و به این ترتیب گاو در حدود 305 از بازه آغاز ‏شیر دهی شیر می دهد فاکتور هایی که آبستنی را تحت تاثیر قرار می دهند دربرگیرنده مورد ها پایین است‏‎ .‎
آنستروس
‏ کیستهای
تخمدانی ‏ عفونتهای
رحمی ‎ ‎آبستنی بر شالوده تخمک گذاری صورت می گیرد که آن هم بر شالوده تعادل هورمونها و شبه هورمونها ، لقاح, ‏جایگزینی و بقاء فعالیت جسم رنگ زرد صورت می گیرد . پس از گوساله زایی وقتی که گاو شیری به حد بیشتر ساخت خویش ‏نزدیک می شود فاکتور های زیادی بضاعت حیوان را در پایداری تعادل هورمونی برای برقراری سیکل تخمدانی ‏محدود می نمایند که زیر عنوان آنستروس خاطره می شود‏‎ .‎
دیگر پدیده ای که در گاوهای شیری روی می دهد سندرم کیست تخمدانی می‌باشد .در این قضیه سیکل تخمدانی در ‏یک تراز متوقف می شود . وقتی که چه کسی است استروژنیک باشد بصورت نمفومانی صریح می شود و وقتی ‏که کیست تولید پروستوگلاندین ایجاد کند بصورت آرام است‏‎ .‎
مشکل دیگری که بازدارنده بوجود آمدن یک آبستنی غالب می شود وجود عفونتهای رحمی است .در فیس وجود ‏اندومتریت رحم نمی تواند جنین را برای استقرار جفت و تولید رابطه با مامان در خود جای دهد‏‎ .‎
‎ ‎اولین جنس ای که مطرح می باشد مصرف آن به مدت سه روز موجب القاء فحلی گردیده هست این دارو در فرآیند ‏تولید فولیکول از تخمدان یاری کرده بطوری که تخمک گذاری انجام می شود . مصرف فراورده ای حاوی گیاه ‏حنظل‎ Citrulus colocynthus ‎به برهه زمانی سه روز پس از 14 موجب فحلی مننجر به تخمک گذاری می شود ‏‏ . این فراورده اثری بر شیر دهی نداشته و موجب تعدادی تخمک گذاری نیز نشده میباشد .ودر
اثر مصرف اتفاقی نیز ‏باعث سقط جنین نشده است‎ جدول
شماره 1
شماره
آزمایش
تعداد
حیواناتی که فحلی نشان دادند
در
صد حیوانات درمان شده
مقطع
بازه زمانی جواب به درمان
برحسب
روز
1

50

75 .4

41-5

2

46

84 .8

30

3

32

84 .3

43

4

10

70
(تابستان)
64

10

90
(زمستان)
20

5

16

50

30-1

6

389

64

-

7

46

82

33-1

8

35

69

-

9

107

77

18

جمع

741

75%

27:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : دوشنبه 13 اسفند 1397

به کارگیری
های بی نیاز سازی کاه ۱) پانزده درصد به قیمت غذایی کاه بیش تر می شود .
۲) پروتئین کاه اکثر می شود .
۳) کاه خوش غذا می شود .
۴) در صورتی‌که در بی نیاز سازی کاه از ملاس هم به کارگیری شود، انرژی آن بخش اعظم می شود .

نکته
های مهم در تغذیه دام ۱) برای جلوگری از نفخ دام می بایست کاه بی نیاز شده را هم پا با علوفه های اندک آب دیگر به فعالیت گیری کرد . مقدار کاه بی نیاز شده را برای گوسفند از دویست گرم و برای گاو از سیصد گرم در روز آغاز می کنند . ناچیز قلیل این اندازه را بیشتری می کنند .
۲) سبوس به تنهایی، طعام کنسانتره به اکانت نمی آید . از دادن میزان مضاعف این غذا به دام خودداری نمائید . چون باعث کم شدن چربی شیر می شود .
۳) آرد گندم برای تغذیه نشخوارکنندگان مناسب نمی باشد . زیرا پروتئین موی جود در گندم منجر ساز نفخ در گاو می شود .
همچنین
جنبش
شکمبه را کم می کند و سبب ناراحتی های گوارشی در دام می شود به کارگیری های بی نیاز سازی کاه ۱) پانزده درصد به بها غذایی کاه بیش تر می شود .
۲) پروتئین کاه بخش اعظم می شود .
۳) کاه خوش طعام می شود .
۴) در شرای در بی نیاز سازی کاه از ملاس هم به عمل گیری شود، انرژی آن عمده می شود .

نکته
های مهم در تغذیه دام ۱) برای جلوگری از نفخ دام می بایست کاه غنی گردیده را یاور با علوفه های کم آب دیگر به کارگیری کرد . اندازه کاه بی نیاز گردیده را برای گوسفند از دویست گرم و برای گاو از سیصد گرم در روز استارت می نمایند . اندک اندک این مقدار را بیشتری می نمایند .
۲) سبوس به تنهایی، طعام کنسانتره به حساب نمی آید . از دادن اندازه مضاعف این طعام به دام دوری کنید . زیرا سبب ساز ساز اندک شدن چربی شیر می شود .
۳) آرد گندم برای تغذیه نشخوارکنندگان مطلوب نمی‌باشد . زیرا پروتئین جان دار در گندم سبب نفخ در گاو می شود .
همینطور
جنبش
شکمبه را قلیل می کند و منجر حزن های گوارشی در دام می شود


:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک دام ,
ن : علی پور
ت : يکشنبه 12 اسفند 1397
در این مطلب سعی گردیده هست تا راه و روش و فرآیند های جانور در تولید غذا آبزیان ، مواد اول موضوع نیاز و نقشه استقرار اتومبیل آلات مورد محاسبه قرار گیرند .

بطور کلی تکنولوژی ایجاد غذا آبزیان به سه دسته: دستی، نیمه خودکار و خودکار تقسیم می شود .

ایجاد
دستی:
در تولید به رخ دستی اکثر عملیات با دست صورت می گیرد تنها از یک یا دو دستگاه با گنجایش زیر به کارگیری می شود . در این گونه ایجاد بازده بسیار پایین می باشد و ایجاد جنس در حد به کار گیری یک مزرعه پرورش ماهی می باشد .
همچنین جنس تولیدی دارای کیفیت غیر یکنواخت و ذیل می باشد و قابلیت آلودگی زیست محیطی و شیوع بیماری ها در مزارع پرورش ماهی وجود دارد . امروزه این دسته ساخت منسوخ شده البته در برخی از مزارع رویش ماهی بصورت غیر مسئولانه زمینه استفاده قرار می گیرد .

ایجاد
نیمه اتوماتیک:
در تکنولوژی تولید بصورت نیمه خودکار بخش اعظم عملیات تولید توسط اتومبیل آلات چهره می گیرد و صرفا یک سری عملیات جزیی به رخ دستی می باشد . راندمان ساخت محصول در حد مناسب می باشد و کیفیت محصول نیز خوب می باشد ولی تا حدودی عدم یکنواختی در کیفیت متاع وجود داراست و نیاز به توجه و در اختیار گرفتن متعددی در فرایند ساخت می باشد . اگر چه این مدل تکنولوژی ایجاد بعلت سرمایه بری پایین تر نسبت به تکنولوژی خودکار در کشور ایران گرایش بیشتری به آن می باشد البته به نظر کمیت و کیفیت کالا خصوصاً در گنجایش های بالا بضاعت رقابت با تکنولوژی خودکار را ندارد به ویژه در بازار جهانی .

تولید
اتوماتیک:
در تکنولوژی خود کار تمام فرآیند و عملیات تولید بصورت اتومات و فارغ از دخالت دست بشر صورت می گیرد بدلیل اتوماسیون و به کار گیری از کامپیوتر جهت در دست گرفتن عملیات ایجاد و امکان به کار گیری از روشهای جدید عملی در این مدل ایجاد راندمان ایجاد مال و یکنواختی کیفیت محصول در این روش بسیار فراتر می باشد . با دقت به اصلی بودن آبزیان نسبت به طعام و بیماریهای دارای ارتباط با آن و همینطور اهمیت مراقبت محیط زیست بکارگیری این تکنولوژی شایسته ترین آیتم برای ساخت خوراک آبزیان می باشد . در اکنون حاظر ضریب تبدیل محصولات غذا آبزیان تولیدی در داخل مرزوبوم 4/1-3/1 می باشد در حالیکه با به کارگیری از این تکنولوژی می توان به ضریب تبدیل 2/1-1/1 رسید که این هم از لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ بهداشتی حائز اهمیت می باشد . استدلال دیگر لزوم استفاده از تکنولوژی های خود کار ، نوسانات جهانی بازار مواد اولیه با اهمیت غذا آبزیان می باشد . با به کارگیری از تکنولوژی های نو امکان تهیه و تنظیم فرمولاسیون غذا آبزیان و اعمال تغییرات در آن بدون کاهش کیفیت و ضریب تبدیل امکان پذیر می گردد .با اعتنا به دلایل فوق الذکر در این طرح تکنولوژی خود کار با گنجایش 3 بدن در ساعت تعیین گردیده میباشد .آنالیز
روشهای متعدد ساخت محصول و تعیین شیوه تولید مناسبخوراک آبزیان
امروزه تقریباً کلیه جیره های تجارتی آبزیان به صورت پلت تهیه می گردد . پلت ها را میتوان به سه منش تولید نمود .

1-
شیوه تولید پلت با استعمال از دستگاه پرس پلت
مبنا این خط مش اضافه کردن بخار آب به ترکیب غذایی میکس گردیده تحت حالت جايگاه حرارتی 85-70 درجه سانتی گراد و رطوبت 16% و گذراندن آن از سوراخهای قالب می باشد . این عمل با جنبش غلطک مو جود در قالب صورت می‌گیرد پلت در اثر سه دلیل گرما ، رطوبت و فشار بصورت فشرده درآمده و دراین موقعیت ضمن فشرده شدن ، نشاسته ژلاتینه می گردد .همانطوریکه پلتها از قالب بیرون می آید به وسیله ای تیغه ای بطول دلخواه بریده می شوند پس از آن پلتها باگذشتن از یک خشک کن سرد و خنک می شوند . خوراک های ایجاد شده در این منش دانسیته بالایی دارا‌هستند و به سرعت در آب فرو می فرآیند کاربرد این راه و روش بیشتر در تولید غذا میگو و ماهیان گرم آبی از پاراگراف کپور می‌باشد و برای ساخت قزل آلا از این رویه استفاده نمی شود .

2-
رویه ساخت پلت با استفاده از اکسترودر
این منش شبیه راه و روش ساخت پلت فشرده می باشد با این تفاوت که در سطح پرس کردن از دستگاه اکسترودر به کار گیری می شود که در این سطح وضعیت جايگاه حرارت، رطوبت و فشار موضوع استعمال از خط مش پلت فشرده (پرس پلت) بالاتر می باشد . در این رویکرد مخلوط غذایی میکس شده بصورت خمیر درآمده و مرتبه حرارت 150-125درجه سانتی گراد و با رطوبت20-24 درصد زیر موقعیت فشار بالا و ذیل در دست گرفتن خمیر از قالب ها خارج می شود در لحظه خروج خمیر از قالب فشار کاهش می یابد و منجر انبساط پر سرعت بخار آب در پلت و در سود تولید حالت اسفنجی در خوراک می گردد . پس از آن پلتها به وسیله خشک کن سرد و خنک می گردد .

با این راه و روش می بضاعت از طریق تهیه فاکتورهایی مانند:رطوبت مقدار چربی،درجه حرارت و . . . . در اکسترودر خوراک آبزیان شناور یا این که فرو پروسه ساخت کرد . از مزایای ایجاد با این راه می توانایی به مورد ها پایین اشاره نمود .

1-
مراقبت ارزش غذایی طعام و بهبود ضریب تبدیل
2-
قابلیت ایجاد گونه های خوراک با توجه به گونه و مدل آبزیان
3-
کاهش احتمال آلودگی خوراک بعلت استفاده از سکو حرارت بالا در تراز تولید
4-
خودداری از خرد شدن غذای تولید شده
5-
کمتر کثیف شدن منابع آبی
در
مقایسه با راه و روش پرس پلت (روش قبلی ) هزینه سرمایه گذاری در این شیوه بالاتر می باشد و نیاز به به کارگیری از اپراتورهای ماهر بیشتری می باشد
3-
رویه تولید پلت با به کار گیری از اکسپندر (Expander)
سیستم ساخت به خط مش اکسپندر تقریباً مشابه اکسترودر می باشد با این تفاوت که راندمان ظرفیتی اکسپندرها بالاتر بوده (40-20 تن در ساعت ) این روش تمام مزایای راه اکسترودر را داراست و علاوه بر آن بعلت این که تقریباً تمام نشاسته تبدیل به ژلاتین می شود . قابلیت هضم خوراک زیاد بالاست و مدت ماندگاری طعام در آب نیز بالاتر می باشد . معایب این روش نیز مثل روش اکسترودر هزینه سرمایه گذاری بالاو نیاز به به کارگیری از اپراتورهای ماهر می باشد . با دقت به مزایای شیوه های ساخت طعام آبزیان به روش اکسترودر و اکسپندر و همچنین ظرفیت زمینه نیاز این طرح( 3تن در ساعت ) رویه تولید اکسترودر به نظر گنجایش و حجم سرمایه گذاری این طرح در حیث گرفته شده می‌باشد .:: برچسب ها : ماشین آلات تولید خوراک ,
ن : علی پور
ت : يکشنبه 12 اسفند 1397
جهت اطلاع از کد های قالب و ویــــرایش قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)